В навечерието на Великден животновъди предупреждават, че пазарът е залят от македонско агнешко, което се продава като българско.
Красимир отглежда близо 200 агнета. Продава килограмът за 12 лв. И все пак реализира продукцията си все по-трудно.
"Големите търговци като дойдат да купят 200 агнета, имат по килограм и половина загуба на бройка. Транспортът е отделно, шофьори отделно, товарачи, а касапите са най-голямото перо. Те не работят без пари", коментира овцевъдът.
Животновъдите алармират, че по щандовете масово предлагат вносно македонско агнешко маскирано като българско. Освен по печата върху продукта, потребителите могат да разпознаят качеството и произходът по цвета и структурата на месото.
"Македонското е по-червено. Когато се разрязва месото, си личи как е махнат печатът", посочи месар.
И тази година за Великден по-голяма част от хората търсят българското производство.
"Нали все пак е агне. Пасе трева. Не пасе камъни в Македония, а трева като тук - същата", коментираха потребители.
Преди празниците, Агенцията по безопасност на храните започна масирани проверки в кланици и търговски вериги в цялата страна.
"От всяка пратка на месо с произход Македония се взимат проби. След като станат готови резултатите, месото се пуска на пазара", заяви Бистра Иванова от БАБХ.
БАБХ спря 32 тона агнешко с произход трети държави в кланица в Кърджалийско. Предстои проверка за доказване дали месото е внос от Северна Македония.
Вижте повече в репортажа на Вероника Янкова.
Снимка: БГНЕС