Светът - това прекрасно място

Въпреки моментните проблеми обществото ни напредва и технически, и морално, твърдят американски статистици и психолози.

30.10.2011 | 11:08
Светът - това прекрасно място

Напук на все по-песимистичните новини напоследък нашият свят е прекрасно място - и продължава да се подобрява, твърди Джеси Ричардс, авторът на неочаквания бестселър The Secret Peace (Тайният мир). Според Ричардс в момента обществото е твърде обсебено от моментните беди - рецесия, неравенство, все по-разрушителни природни бедствия - за да погледне общата картина, която е подчертано оптимистична.

Американският автор подкрепя тезата си с всевъзможни статистически данни. Само допреди 70 години доминиран от колониалните империи, днес светът се състои от независими национални държави, все повече от които се превръщат в демокрации. Военните конфликти не са изчезнали, но броят на жертвите им непрекъснато намалява от десетилетие на десетилетие.

СРЕДНАТА ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ЖИВОТА е нараснала с почти 15% за последния половин век и вече достига 68 години. Детската смъртност намалява с още по-сериозно темпо. Мобилните телефони, които доскоро бяха играчка за богаташите, вече са достъпни за 40% от жителите на най-бедния континент - Африка. И така нататък. “Ние напредваме в етично и морално отношение и просто ставаме по-добри като вид”, обяснява Джеси Ричардс.

Неговата книга е само една от поредицата подобни оптимистични теории, залели американския пазар напоследък, отбелязва британският вестник The Observer. Авторитетният харвардски психолог Стивън Пинкър например подчертава в своята The Better Angels of Our Nature, че според световната статистика броят на жертвите на военни конфликти, убийства, домашно насилие и изнасилване намалява в непрекъсната тенденция, явно очертавайки едно далеч по-мирно бъдеще. Ако през 50-те години във въоръжени конфликти са загивали над 10 000 души годишно, днес броят им е под хиляда.

АВТОРЪТ НА GETTING BETTER (Подобряване) Чарлс Кени пък набляга на очевидно работещите, според него, глобални усилия за справяне с бедността. Макар статистиката за някои отделни страни да показва друго, световната тенденция е все повече хора да излизат над границите на бедността, все повече да имат достъп до образование и здравеопазване.

Защо тогава при толкова позитивни числа нагласата на повечето хора за моментното състояние на нещата остава песимистична? Според Джеси Ричардс причината е в медиите, които се концентрират върху разпространяването предимно на лошите новини. Но това не е по вина на журналистите, добавя той. “Мисля, че медиите си вършат работата много добре. Просто тяхната работа е да разказват лоши новини”.

В ПРИРОДАТА НА ЧОВЕКА е залегнала склонността да се вълнува и тревожи от всевъзможни потенциални заплахи, и журналистиката просто задоволява тази нужда, смята Ричардс.

Според него човечеството е доказало способността си да се справя с всякакви проблеми и глобалното затопляне например няма да е сериозно препятствие. Американецът напомня за много сериозните проблеми с околната среда в индустриална Великобритания от края на ХІХ и началото на ХХ век, които благополучно са били разрешени. “Ние просто непрекъснато подценяваме способността на утрешното си “аз” да решава проблемите”, казва Ричардс.