fallback

България се впуска в преговори за ядрени мощности, но знае ли как да ги ползва?

"Ядрената енергия дава сигурност на системата, но не и ниски цени", коментира доц. д-р Косьо Стойчев

31.03.2023 | 16:45 Автор: Михаела Димитрова

България се впуска в преговори за четири нови ядрени мощности с френската EDF, без да има публичен и съдържателен анализ, който да обосновава дали са ни необходими те. Не е сигурно по какъв начин електропреносната мрежа на страната ще използва тези мощности, как те могат да се включат, кой е крайният потребител. Ядрената енергия дава сигурност на системата, но не и ниски цени, и докато България вероятно има нужда от нови ядрени мощности, няма прогноза за развитието на икономиката, на базата на която да се изчисли колко големи трябва да са те. Това коментира доц. д-р. Косьо Стойчев, ръководител катедра "Регионална и политическа география” към СУ "Св. Климент Охридски".

"На този етап аз не съм чел документ, който да доказва, че българското общество, икономика, икономическа структура, прогноза за индустриално развитие и потребление на енергия, който да обоснове това. През 2022 г. имаме инсталирани 700 нови мегавата фотоволтаици, най-вероятно тази година ще има други 700-1000 мегавата. Настъпва сериозна промяна в генерирането и потреблението на електрическа енергия - светът ще се придвижи към генериране на енергия на място, затваряне на малки цикли, независими градове и индустриални зони, почти енергийно пасивни", каза още д-р Стойчев.

"Най-вероятно България ще се окаже инвеститорът в проекта - в лицето на НЕК - като това ще стане отново без ясен анализ за ползите и разходите, както и за цената на произведената електроенергия, каза Стойчев. Има опасност тя да е по-скъпа от ВЕИ в момента на започване на работа и така ще се вкарва енергийна инфлация в икономиката, добави той.

В коментар за ефекта от санкциите върху Русия заради нахлуването ѝ в Украйна, Стойчев каза, че "Москва вече никога няма да продава толкова много енергия на такива високи цени след изгубването на европейския пазар. Със сигурност руски петрол и газ все още достигат до Европа, но с много по-малка печалба за Русия", добави той.

"С изтощаването на двете страни се увеличават възможностите за започване на преговори и Западът трябва да помогне на гражданското общество в Русия да извърши нужната смяна в управлението на страната", каза Стойчев.

Повече по темата вижте в BloombergTV.bg

Снимка: Pixabay

fallback
Още от България
fallback