Омбудсманът Диана Ковачева сезира служебния министър-председател Гълъб Донев за необходимостта от спазване на законите относно прилагане на мерките за социално подпомагане на хората с ниски доходи при заплащане на водоснабдителните услуги.
Още през 2021 г. омбудсманът настоя да разбере за посочения период какви са реално размерите на изплатените социални помощи в лева и на колко лица са били дадени, включително основанието за отпускането им.
Повод за писмото на обществения защитник е драстичният скок на водата в цялата страна, както и зачестилите жалби до институцията на хора, които трудно плащат сметките си за нея и се оплакват заради отказ на регионалните дирекции „Социално подпомагане“ да отпускат водни помощи. Съгласно законодателната уредба у нас право на такава „водни помощи“ имат лицата по чл. 2, ал. 3 от Закона за социално подпомагане (ЗСП), съответстващ на месечния минимум вода съгласно § 1, ал. 2 от Допълнителните разпоредби на Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационни услуги (ЗРВКУ).
Това са хора, които поради здравни, възрастови, социални и други независещи от тях причини не могат чрез труда си или доходите, реализирани от притежавано имущество, или с помощта на задължените по чл. 140 от Семейния кодекс да ги издържат лица, като осигуряват задоволяване на основните им жизнени потребности.
Отговор до момента Диана Ковачева е получила от служебния вицепремиер и социален министър Лазар Лазаров, от който става ясно, че МТСП застъпва принципна позиция от 2004 г., че ЗСП осъществява необходимата социална защита, без да се налага въвеждането на специален вид помощ.
"Законодателят по недвусмислен начин, без възможност за избор, е регламентирал правото за получаване на конкретния вид помощ на определената група лица", пише омбудсманът до служебния министър-председател.