fallback

НСТС постигна съгласие за повече пари за командировъчни

Синдикати и работодатели изразиха възражения с някои от разпоредбите

21.03.2023 | 13:56 Автор: Тодор Петров

"Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) постигна съгласие за промените в Наредбата за командировките в страната и Наредбата за служебните командировки и специализациите в чужбина", съобщи вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров след днешното заседание на НСТС.

Измененията бяха подкрепени от национално представителните организации на работниците и служителите и на работодателите.

"Промените предвиждат увеличаване на минималния размер на дневните пари при командировка в България от 20 на 40 лв. Този размер не е променян от 2008 г., а двойното увеличение изпреварва натрупаната в този период 60% инфлация", обясни министър Лазаров. 

Предвижда се и възможност дневните пари да бъдат в размер до 200 на сто от нормативно определения минимум или 80 лв. по преценка на командироващия или когато това е уговорено в колективен трудов договор или в споразумение със синдикална организация на държавните служители.

С промените в наредбата се намалява и административната тежест за предприятията. Те ще могат да издават заповедта за командироване електронно. Премахва се и задължителното изискване за нейното подпечатване, което създава съществени затруднения и ненужно административно натоварване.

Командироващите ще могат да преценяват дали е необходимо удостоверяване на присъствието на работниците и служителите на обекта, на който са командировани. Новите разпоредби създават и условия за по-адекватно отчитане и на пътните разходи при ползване на личен автомобил от командирования.

Как се справяте с все по-високите цени на храните?

Купувам по-малко количество храна, но държа на качеството.
21%
Все по-рядко посещавам заведения, храня се почти изцяло вкъщи.
35%
Лишавам се от дрехи и културни мероприятия, за да не правя компромис с храната.
19%
Не се лишавам от нищо в магазина, но следя повече промоционалните цени.
21%
Разликата в цените не се усеща от домакинството ни, имаме високи доходи.
4%
Общо 1000 гласа

 

fallback
Още от България
fallback