Джобните пари учат децата на финансова грамотност, касичката е полезна

Наталия Тодорова изтъкна, че финансовите навици се добиват още от най-ранна възраст

20.03.2023 | 14:54 Редактор: Ирена Бакърджиева
Джобните пари учат децата на финансова грамотност, касичката е полезна

Финансовата грамотност остава като тема в приоритетите на семейството. То е основният източник на информация за децата. В образователната система финансовата грамотност все още остава слабо застъпена и резултатите по отношение на нивото на нашите ученици го показват. Това каза Наталия Тодорова, организатор на конкурса "Моята паричка" и автор на платформата The Little Chief.

По думите ѝ първите уроци по финансова грамотност може да започнат в съвсем ранна детска възраст.

"Всяка възраст има своите подходи. При най-малките  - дори в предучилищна възраст, подходът е през игра. Финансовите навици са навици като всички други – навиците ни на хранене, на хигиена, и се добиват още от най-ранна възраст. Родителите трябва да са смели и да възприемат тази тема като част от ежедневието на семейството още в ранна възраст", подчерта Тодорова.

С началните класове в училище започва и темата за джобните пари. Тя е много ценен инструмент за предаване на финансови уроци.

"Джобните пари реално са първият самостоятелен бюджет на едно дете и през него могат да минат много разнообразни уроци, свързани именно с управлението на един бюджет по отношение на разпределение на разходите, планиране, спестяване, инвестиции. Всичко това, с което се сблъсква един възрастен човек след това", посочи Тодорова.

Размерът на джобните пари зависи от това дали в джобните пари на детето за седмицата се включват само дребни пари за лакомства, или в тази сума се включват и разходите за транспорт, за уроци през уикенда, за обяда – така че е много трудно да се фиксира сума, пише bloombergtv.bg.

"Моят съвет е родителите да не бъдат разхитителни, защото няма да научат на нещо ценно децата си по този начин", изтъкна Тодорова.

По думите ѝ касичката също е един от полезните инструменти за малките деца, защото през нея може да поставяме цели и да следим тяхното развитие и постигане.

Как се справяте с все по-високите цени на храните?

Купувам по-малко количество храна, но държа на качеството.
21%
Все по-рядко посещавам заведения, храня се почти изцяло вкъщи.
35%
Лишавам се от дрехи и културни мероприятия, за да не правя компромис с храната.
19%
Не се лишавам от нищо в магазина, но следя повече промоционалните цени.
21%
Разликата в цените не се усеща от домакинството ни, имаме високи доходи.
4%
Общо 1000 гласа