Военният министър: Манипулативно е твърдението за нови споразумения за военна помощ на Украйна

Ако ние не обновим сега боеприпасите си чрез замяна, след това ще трябва да закупим нови, заяви военният министър

15.03.2023 | 20:00 Редактор:
Военният министър: Манипулативно е твърдението за нови споразумения за военна помощ на Украйна
Военният министър: Манипулативно е твърдението за нови споразумения за военна помощ на Украйна

Абсолютно манипулативни са твърденията, че се готви ново споразумение за предоставяне на въоръжение на Украйна. Приетото днес решение на Министерския съвет е същото като това в края на 2022 г. То беше внесено в 48-ото Народно събрание, което не успя да го разгледа. С него се иска всяко предоставяне на оръжие за Украйна да бъде ратифицирано от Народното събрание. Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов в Сопот, където заедно с европейския комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон проведе среща с представители на българската отбранителна индустрия.

Министър Стоянов припомни, че 48-ото Народно събрание не е разполагало с време, за да разгледа предложението на Министерския съвет от края на миналата година всяко предоставяне на военна помощ за Украйна да бъде ратифицирано от Народното събрание. Затова днес Министерският съвет прие решение споразумението отново да бъде предоставено за разглеждане от следващото, 49-о Народно събрание. „Целта е обществото да има яснота какво се предоставя от Българската армия на Украйна, ако въобще се предоставя в бъдеще, и това да преминава през ратификация на Народното събрание“, заяви министърът на отбраната.

Министър Стоянов посочи, че измененията в Наредбата кореспондират с  т. 7 от решението на Народното събрание от декември 2022 г. за  обновяване на боеприпасите на Българската армия с изтичащ ресурс.

"Ако ние не обновим сега боеприпасите си чрез замяна, т. е. ако не ги предоставим на военнопромишления комплекс, след това ще трябва да закупим нови боеприпаси, а за тези с изтекъл ресурс ще трябва да платим допълнително за утилизация и унищожаване. Това е една възможност да направим такъв обмен на боеприпаси, която ни даде Народното събрание, използвайки Закона за публичните предприятия“, посочи министър Стоянов.

Увеличаването на капацитета на отбранителната индустрия за произвеждане на повече боеприпаси, необходими за попълването на запасите на страните-членки на ЕС и НАТО е била основната тема на разговорите с европейския комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон. В отговор на въпрос министър Стоянов посочи, че запасите от определени боеприпаси на държавите-членки на ЕС и НАТО са на изчерпване и това налага производството на по-голямо количество боеприпаси. По думите му, българската военна индустрия ще може да се възползва от финансирането за това производство, което ще бъде договорено на ниво ЕС.

"Средствата на ЕС ще позволят обновяване на базата за производство на военно-промишления комплекс, който, както и други сфери от нашата икономика, е необходимо да бъде модернизиран. Това е възможност да имаме по-модерен военнопромишлен комплекс, произвеждащ  боеприпаси. В бъдеще Българската армия също ще се възползва да придобие модерно оборудване, което използва 155 мм снаряди", посочи министър Димитър Стоянов.

Министър Стоянов коментира и необходимостта бюджетът на Министерството на отбраната за 2023 г. да остане в рамките на 1.85% от БВП, както е посочено в "Националния  план  за повишаване на разходите за отбрана на 2% от брутния вътрешен продукт на Република България до 2024 г." "Надявам се, че по никакъв начин няма да бъде компрометиран плана, който е предоставен и в НАТО", заяви той.   

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)


1
0 rate up comment rate down comment 0
Стоянов
преди 1 година
Всички договори с военен и политически характер според Българската Конституция подлежат на ратификация , както и тези, предвиддащи финансови задължения за държавата. Оказва се, че министрът и бившите депутати са се уговорили предварително да лъжат обществото . Сигнализирай за неуместен коментар