Android за напреднали

С новата си операционна система, версия 4.0, Google даде на публиката това, което Apple й спести.

20.10.2011 | 12:47
Android за напреднали

След като Apple не показа iPhone 5, технологичната публика отчаяно търси новината на есента. Много вероятно е тя да бъде намерена в обявяването на новия Samsung Galaxy Nexus - първия мобилен телефон с операционната система Android 4.0 (позната и под кодовото име Icecream Sandwich). Следващата версия на операционната система на Google за мобилни устройства ще работи както в смартфони, така и в таблети. Промените  в нея са много, но една е наистина новаторска - такава, каквато светът очакваше да чуе преди две седмици от Apple. 

На едно докосване

Може би най-голямата промяна е поддържката на NFC. Near Field Communicatiоn е практическият наследник на Bluetooth. Това е технология, която позволява безжичния обмен между съвместими устройства на всякаква информация - телефонни номера, имейли, документи, файлове. За разлика от Bluetooth обаче, NFC-устройствата не трябва да бъдат свързвани през допълнителен интерфейс, а е достатъчно просто да бъдат допрени едно до друго. Google са нарекли своето NFC-приложение Android Beam. Бъдещето на NFC е още по-любопитно. Смята се, че благодарение на това технически решение най-накрая в живота ни ще навлязат разплащанията за стоки и услуги през мобилния телефон.

По-добър интерфейс

Промените в Android 4.0 касаят в голяма степен интуитивността и начина на работа. По принцип най-голямата слабост на всички устройства, конкуриращи се с iPhone и iOS, е интерфейсът и ергономията. С Android 4.0 Google въвежда софтуерната навигация - с бутончета Back или Cancel върху екрана, по подобие на iPhone. Тази функционалност ще бъде използвана за сметка на хардуерните бутони. Разработчиците са въвели и нова, по-прецизна клавиатура, с която печатните грешки най-вероятно ще принадлежат на миналото. Работата с няколко приложения едновременно, т.нар. multitasking, също е с променен интерфейс, като целта е повече прегледност - подобно на превключването между работещи приложения на десктоп компютър ще можете да видите отворените програми в Task Switch. Същата причина вероятно се крие и зад решението да се въведе възможността за подреждането на отделните приложения в папки - функция, която беше сред най-добре приетите при въвеждането на iPhone 3Gs преди няколко години. 

Смартфон подобрения

Използването на видео и глас ще играе съществена роля при следващото поколение Android-смартфони. Функцията за диктуване и четене е подобрена, като предстои да видим дали тя е по-добра или поне толкова съвършена, колкото приложението Siri за iPhone. За оптимална сигурност Android 4.0 ви предлага да заключвате телефона си не само с код, но и със снимка - т.нар. Face Unlock е функция, при която софтуерът запаметява лицето ви и друг няма да може да влезе в телефона ви. Стимул за употребата на Google+ ще бъде въвеждането на функцията Messages. Това е директен отговор на iMessage на iPhone, като големият губещ безспорно ще бъде Facebook. Тази функция ще позволява не само текстов чат, но и видео разговори. По-дребни, но също толкова интересни подобрения са новото приложение за измерване на трафик данни, SMS-и и минути разговори - нещо, което и досега можехте да правите, но с допълнителен софтуер от Android Market. При снимането с камера новият Android предоставя в реално време много нови опции за обработка на кадъра - включително заснемането на панорамни снимки с едно движение на ръката.

Бъдещето е обещаващо

Първият телефон, който ще използва новата операционна система, е Samsung Galaxy Nexus. Представянето на този модел трябваше да се случи преди 10 дни, но беше отложено от уважение към тъгуващите след смъртта на Стив Джобс. Изборът на Samsung е стратегическо решение на Google. С новия телефон, който е с огромен 4,67-инчов екран и двуядрен 1,2-гигахерцов процесор, корейският производител ще  представи модел, който ще бъде изцяло без технически и софтуерни решения, патентовани от Apple. Битката в следващите години ще бъде наистина ожесточена - всички анализатори предвиждат още по-голям пазарен дял на смартфоните, както и продължаващ интерес към таблетите. Досега таблетният пазар е преди всичко iPad-пазар. С Аndroid 4.0 Google заявява амбициите си да играе съществена роля при избора на платформа от потребителите.