Продължават да растат цените на повечето от основните хранителни продукти. Това личи най-вече при плодовете и зеленчуците. Екип на Bulgaria On AIR провери защо на пазара салата струва 80 стотинки, а в магазина над 3 лева.
Потребители са възмутени от голямата разлика в цената на салатата в супермаркетите и на пазара.
"Не съм идвала отдавна на пазара, но като гледам и тук е доста скъпо. Маруля 2 броя за 1,50 лв. Иначе са по-скъпи, скоро не съм купувала, защото съм се ограничила от много неща", сподели клиент.
"Специално на този пазар цените са уравновесени. Качеството е под съмнение, но в големите магазини продължават да поддържат високи цени", коментира друг клиент.
Има голяма разлика и в цените на хранителните продукти в различните градове.
"Цените в Бургас са двойни в сравнение със София. 1,50 лв. два броя маруля, в Бургас под 1,50 лв. за брой няма", каза купувач.
Освен плодовете и зеленчуците, сериозно поскъпване бележат и яйцата. В магазините 6 броя могат да бъдат купени за 4,00 лв. Според Съюза на птицевъдите обаче яйцата у нас са сред най-евтините в Европейския съюз.
"Цените на едро от завод са преизчислени към единична цена за яйце - 28 стотинки без данъци и разходи за транспорт. Цените са едни от най-ниските в ЕС", посочи председателят на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов.
Въпреки по-ниските цени на пазара - продавачите отчитат по-ниски продажби спрямо миналата година.
"От всичко по-малко взимат, не взимат чак толкова големи количества, което ни е нужно за деня", смята продавачката Лидия.
От търговските вериги твърдят, че надценка при тях няма, а печалбата им е минимална.
"Не са веригите, които вдигат сериозно цените. Ние получаваме продуктите от производителите, които имат по-високи разходи. Следователно ни продават продуктите на по-висока цена. Ние също трябва да имаме някакъв марж на печалбите, за да покрием своите разходи и да имаме някаква малка печалба. Веригите магазини печелим 2 ст. на всеки лев, който постъпва в магазина. Това са 2% печалба", каза изпълнителният директор на голяма верига хранителни магазини Вигинтас Шапокас.
Според прогноза за февруари на "Евростат" средното поскъпване на храните в Еврозоната е 15%. В сравнение у нас средно цените на хранителните стоки достигат 25% за януари на годишна база.
Вижте повече в репортажа на Анелия Георгиева.