fallback

Търсят с GPS дюните на плажа в Равда и дали са разрушени

Плажът пак ще си върне стария вид, но не бива да се изнася пясъкът, на мнение са хората

06.03.2023 | 14:03 Автор: Вяра Димова

Замерване с GPS ще установи има ли засегнати дюни на разорания плаж в Равда. В събота стана ясно, че багер е издигнал пясъчни диги и дейността беше незабавно прекратена.

"Ще бъдат сравнени данните с местообитанията, които са картографирани на този плаж на зараждащи се дюни. Ще се установи дали има нарушаване на бреговата ивица заедно със защитената зона край морето", коментира директорът на РИОСВ Бургас Павел Маринов.

  "Това, което установихме, ще бъде сравнено с цифровите данни, които имаме в Инспекцията, за да установим обхвата и дейността на засегнатото", обясни експертът от "Защитени територии" в РИОСВ Бургас - Станислав Георгиев.

Деша всяка сутрин се разхожда по плажа, но разорания плаж не я дразни. "Той не си го е взел вкъщи, пак си е тук, пак ще си влезе морето рано или късно, пак ще си го отнеме, какъв е проблемът? Някакви конкуренти може би се опасяват, че ще им отнемат пясъка, това ли е?", попита тя.

"Морето вади и се прибира. Всичко това ще бъде заравнено и природата ще си остане същата. Проблемът е, ако този пясък се натовари на камиони и се изнесе", на мнение е Катерина Широкава.

"Защитни диги могат да бъдат изграждани - само да са на плаж, който не е предмет на защитена територия", посочи Маринов.  

Още в почивните дни по разпореждане на министъра на околната среда и водите беше на разпоредено багерът веднага да преустанови разораването на плажа. На концесионера ще бъде наложена глоба. Той не беше открит за коментар, но от Асоциацията на концесионерите на плажове коментираха, че изграждането на защитни диги по плажовете през зимата е световна практика. 

Вижте повече в репортажа на Стиляна Георгиева.

fallback
Още от България
fallback