Вицепрезидентът Илияна Йотова посети областите Гора и Жупа в Република Косово, където живеят хора с българско самосъзнание и българска идентичност. С представители на дружество "Обединени българи в Косово" тя разговаря в село Кръстец, а в Призрен се срещна с членове на "Културно-просветно дружество на българите в Жупа, Подгора и региона".
Българската общност в Косово, която е около 15 хиляди души, не е призната официално. След липсата на отговор на внесената в косовския парламент през 2018 г. петиция за официално признаване на българска общност, искането беше повторено в началото на тази година.
"Целта на България е косовските граждани с българско самосъзнание да получат официален статут на общност, който ще им даде повече гарантирани права и възможности“, посочи вицепрезидентът Йотова, която ден по-рано разговаря в Прищина с президента Вьоса Османи – Садриу.
"В нейно лице виждам гарант, че подписката този път ще бъде придвижена. Президентът Османи – Садриу предложи българите да имат свой неформален представител в Консултативния съвет за националните малцинства към президента. Това е знак за добро желание и воля", подчерта Йотова. Тя изрази увереност, че въпреки съпротивата на други етнически групи, ще се постигне добър резултат.
Вицепрезидентът увери, че България ще настоява при следващото преброяване в Република Косово да бъде включена и графа "българи".
Представителите на българската общност приеха идеята на Йотова за изграждане на български съботно-неделни училища в районите с компактно население, където хората имат българска идентичност.
Снимка: Президентство на Република България