Реакции на политическите сили след твърдението на президента Румен Радев, че България ще наложи вето, ако Европейският съюз приеме нов пакет от санкции, засягащи ядреното гориво. От ГЕРБ, "Демократична България" и "Продължаваме промяната" критикуваха думите на държавния глава и посочиха, че пред българската ядрена енергетика има алтернативи.
ГЕРБ работи за санкции, но и за нови алтернативи пред българската ядрена енергетика, твърди лидерът на партията Бойко Борисов.
"Знаете, че с огромни усилия в НС успяхме да приемем закони, които да диверсифицират на 100% горивото за двата ни ядрени реактора - съответно с "Фраматом" и "Уестингхаус". Освен това беше приет закон, с който да се закупят два реактора американско производство, за да може, като изтекат 10-те и 15-те години на 5-и и 6-и реактор, да сме си построили новата мощност", каза Бойко Борисов.
"За" санкциите срещу Русия, включително и за ядрената енергетика, което би поставило под риск доставките на ядрено гориво за България, са и от "Продължаваме промяната" и ДБ
"Като заплашва безотговорно с вето, той проваля възможността в рамките на разработването и налагането на новия пакет санкции и свързаните с това общоевропейски политики и възможности за партниране със САЩ България да си осигури максимално изгодни условия за бързо излизане от руската орбита и на ядрената си енергетика", заявиха от ДБ.
А от БСП са единствените до този момент, които са заявили, че също се противопоставят на бъдещи санкции срещу Русия. Според тях реакцията на президента е правилна, но закъсняла.
"Особено за ядреното гориво силно ме притеснява, че е една пиар акция за вътрешна употреба с много съмнителен успех. Министърът на енергетиката на неговото служебно правителство в деня, в който минаха през България, товари с ядрено гориво за унгарската ядрена централа, излъга, че България не може да внася и да транзитира ядрено гориво", посочи Таско Ерменков.
От левицата изразиха притеснение за АЕЦ "Козлодуй", че лицензите на ядрените блокове изтичат: на Пети блок - 2027 г., на Шести - 2029 г., и единственият, който може да даде разрешение за по-нататъшното им удължаване, е "Росатом".
Вижте повече в репортажа на Борислава Алексова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година