Как е правилно да се действа, за да запазим здравето и живота си при стихийно и трудно предвидимо бедствие като земетресението?
На пръв поглед отговорът е лесен. От "Пожарна безопасност и защита на населението" са се погрижили формално на всички обществени места да има набор от инструкции с най-популярните съвети в критична ситуация. Някои от тях обаче се оказват отживелица и предвид новото строителство - създаващи по-голям риск за бедстващите.
Ако не можем моментално да напуснем сградата, обикновено препоръчваните мерки са по най-бързия начин да застанем под касата на вратата или под солидна маса, пише "24 часа".
Така например на сайта на Националната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" са изброени следните най-спешни мерки при усещане на първия трус:
- Не трябва да напускате сградата, в която се намирате, направете го само ако прецените, че можете да излезете на открито за около 10 секунди.
- Заемете най-безопасното място в сградата – под рамката на вратата, близо до вътрешна стена, колона, под стабилна маса или легло.
- След първите вибрации люлеенето ще се засилва, запазете самообладание и не хуквайте към асансьорите и стълбите
- Ако сте на улицата, застанете далеч от сгради и далекопроводи.
- Ако трусът ви завари зад волана, спрете на открито, безопасно място и изчакайте.
- В обществения транспорт е по-добре да изчакате края на труса в превозното средство.
Снимка: pixabay
преди 1 година