"Северна Македония не желае да има съвместни чествания на нашата обща история. Това каза председателят на фондация "Македония" Виктор Стоянов по повод ескалацията в отношенията между България и РСМ по време на съвместните чествания на годишнината от рождението на Гоце Делчев
"Северна Македония не желае да има добросъседски отношения с България, в контекста на т.нар. "Френско предложение", което е рамка за преговори с ЕС за Скопие. След като не желае да има приятелски отношения в контекста за преговорите за ЕС, може да считаме действията им като нежелание да се ръководят към преговорната рамка", обясни той.
"Скопие провали в събота опита за съвместно честване, първо, между българи и македонци като граждани, и второ, между двете правителствени делегации, отказвайки изрично на нашия вътрешен министър и на посолството ни в Скопие да поднесат цветя и венци на гроба на Гоце Делчев, заедно с официалната правителствена делегация на Ковачевски, карайки нашата делегация да чака около четири часа в подстъпите на църквата "Св. Спас", където е гробът. Абсолютно същото, и дори по-грубо беше отношението на официалните власти към гражданите на България, и към собствените им граждани в Северна Македония, които са с българско самосъзнание, или са с македонско самосъзнание, но са с добри чувства към България, които също опитаха да стигнат до гроба на Гоце Делчев и бяха изгонени с ругатни и заплахи от полицията в Северна Македония", коментира той, цитиран от "Фокус".
Председателят на фондация "Македония" заяви, че българските власти трябва да изградят механизми за влияние върху българите и хората с българско самосъзнание, които живеят на територията на югозападната ни съседка. Освен това България трябва да сезира европейските институции с всички възможни механизми, за да знаят европейските партньори на страната ни какво се случва."България засега е внимателна, но трябва да изгради своите дългосрочни механизми за влияние в Северна Македония, да подпомогне тази част от обществото, която желае близост, която желае добросъседство и която желае да изпълни нашия договор от 2017 година. В краткосрочен план страната ни трябва да запознае нашите партньори в ЕС със ситуацията в РСМ, с официалните враждебни действия на правителството и да поиска реакция от европейските институции, от ЕК", обясни Стоянов.
Снимка: БГНЕС