Съдебната реформа е блокирана. Парламентът няма да има време да приеме на второ четене поправките в Закона за съдебната власт и в Наказателно-процесуалния кодекс в следващите три дни.
Правната комисия обедини предложенията по Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, които бяха направени от някои политически сили и служебния правен министър Крум Зарков. Те бяха приети на първо четене през миналата седмица и представляват механизъм за разследване на главния прокурор и неговите заместници.
Те няма да могат да бъдат разгледани на второ четене, защото животът на 48-ото НС приключва в петък. "Продължаваме промяната" отправи критики към всички политически сили, освен към ДБ, за забавянето, а от ГЕРБ-СДС и БСП упрекнаха служебния кабинет.
"Според стандартните правила на парламента най-краткото възможно четене е 7 дни. Народното събрание може да ги съкрати на 3, но това се прави в изключителни случаи - когато няма дискусии и спорове по даден законопроект. Не виждам защо трябва да правим напук и да приемем казаното от г-н Зарков", коментира председателят на Комисията по правни въпроси Радомир Чолаков.
По думите на Румен Гечев от БСП партията е подкрепила предложените промени в съдебната власт, но изтъкна и че служебният кабинет е закъснял.
"Служебният кабинет внесе този закон на 30 декември. Беше много трудно да бъде приет през тези 3-4 седмици", подчерта той.
Депутатите ще проведат извънредно заседание, на което ще изслушват доклади за работата на службите.
Трябва ли България да стане президентска република?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR