Традициите са живи и имат бъдеще. Това доказа мъжкото хоро, което за поредна година се проведе в река Тунджа в Калофер. С песен на уста, хванати за ръце и под звуците на гайди и тъпани мъжете влязоха в студените води.
"Дълги години исках да вляза в реката. Това ми е сбъдната мечта. Чувството е уникално, неповторимо. Пожелавам на всеки един истински българин да го усети. Тръпката е един път, водата не е студена, не е ледена, тя е прекрасна", каза един от смелчаците, влезлите в Тунджа на Богоявление.
По традиция на Йордановден в реката беше хвърлен кръстът за здраве. Мъжете го дадоха на най-малките. А на хорото тази година това беше едногодишният Теодор.
След калоферци, във водите влязоха и всички гости на града. "Изживяването е уникално. Водата е все едно сме на баня", споделиха млади мъже. "Обичаме българското, занимаваме се с фолклорни танци, обичаме традициите", каза гост на Калофер от плевенското Ново село.
Калоферци цяла нощ се подготвяха за традициите на Богоявление. "За нас е свят ден, защото е Богоявление, но е и рождената дата на Христо Ботев. Този ден се отличава, защото съхраняваме традициите", заяви кметът на Калофер - Румен Стоянов.
Последен, но със специална мисия, в Тунджа влиза и един баща със своя син. "Дошли сме да почетем именния ден на моя син. Той е на една година", отбеляза гордият татко на Йордан.
Хората са категорични, че студеният януарски ден и мъжкото хоро са успели да стоплят сърцата им за цялата година.
Вижте повече в репортажа на Виктор Дремсизов.
Снимка: БГНЕС