България и Унгария са страните в ЕС, в които е отчетено най-голямо увеличение на почасовите разходи за възнаграждение през третото тримесечие на 2022 г. Това са данни, публикувани от статистическата служба "Евростат".
През третото тримесечие на 2022 г., сравнено със същото тримесечие на предходната година, най-голямо увеличение на почасовите разходи за възнаграждения за цялата икономика е отчетено в Унгария (+16,6%) и България (+16,3%). Още четири държави от ЕС отбелязват увеличение от над 10% - Литва (+13,9%), Полша (+13,3%), Гърция (+11,6%) и Румъния (+10,9 %).
Заплащането за труд в България се покачва от 14,6% през второто тримесечие и 12,7% от първото тримесечие на 2022 г. През третото тримесечие на 2022 г. почасовите разходи за труд в ЕС общо нарастват с 3,4% в сравнение със същото тримесечие на предходната година.
Двата основни компонента на разходите за труд са заплати и възнаграждения от една страна и разходи, несвързани със заплатите, от друга. В ЕС заплатите и възнагражденията за един отработен час са се увеличили с 2,8%, а неплатежният компонент - с 5,3% през третото тримесечие на 2022 г.Почасовите разходи за труд в ЕС са нараснали с 3,8% в секторите, различни от бизнес средата, и с 3,3% в бизнес икономиката: в промишлеността - +1,9%, в строителството - +3,1%, в услугите - +3,9%.
Икономическите дейности, които отбелязват най-голям годишен ръст на почасовите разходи за заплати в ЕС, са "Добивна промишленост" (+16,8 %), "Култура, развлечения и отдих" (+12,5 %) и "Хотелиерство и ресторантьорство" (+12,5 %).
Относно нивото на заетостта през третото тримесечие на 2022 г. при хората на възраст между 20 и 64 години то е било 74,7 на сто, оставайки стабилно от предишното тримесечие.Между второто и третото тримесечие сред страните от ЕС най-голямо увеличение на заетостта е регистрирано в България (+0,8 процентни пункта), Белгия (+0,7 п.п.), както и в Португалия и Кипър (+0,4 п.п. за всяка), информира БГНЕС.
Индексът на разходите за труд е краткосрочен показател, показващ динамиката на почасовите разходи за труд, направени от работодателите, без да се отчитат промените в цените. Той се изчислява като разходите за труд в национална валута се разделят на броя на отработените часове.
Разходите за заплати и възнаграждения (РЗВ) включват преките възнаграждения, бонуси и надбавки, изплащани от работодателя в пари или в натура в замяна на извършената работа, плащания по спестовни схеми на наетите лица, плащания за неотработени дни и възнаграждения в натура като храна, напитки, гориво, служебни автомобили и др.Снимка: БГНЕС