Успехът и признанието следват тези журналисти, които подчиняват своята работа не само на най-високите професионални стандарти и етични норми, но и които успеят да превърнат думите смелост, съвест и всеотдайност в осъзнато ежедневие и застанат срещу пътя на лъжата, без да се поддават на политически и икономически натиск.
Това заяви президентът Румен Радев на академичното тържество по случай 70-годишнината от основаването на специалността "Журналистика". Честването беше организирано от Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) към Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Пред преподаватели, студенти и възпитаници на ФЖМК държавният глава посочи, че още в годините на Възраждането българските печатни издания са били първите институции преди възкръсването на държавата, а публицистите са били изразители на националния идеал.
"От тези възрожденски времена до днес медиите претърпяха редица политически, икономически, технологични трансформации. Неизменен обаче остава фактът, че никоя епоха не е комфортна за журналистите, посветени на истината, а властта винаги се стреми да ограничи гласа им", заяви Румен Радев.
Той отбеляза необходимостта от ролята на журналистите в защита на обществения интерес и в противовес на апатията и лъжата.
"Възстановяването на държавността, народовластието и справедливостта е немислимо без свободни медии и независима журналистика", посочи Румен Радев в приветствието си в Аулата на Софийския университет.
Президентът заяви, че информацията е двигателят на прогреса, но тя може да има и разрушителна сила много по-голяма от тази на ракети и бомби. По думите му отговорността на журналиста към аудиторията и към обективността става още по-голяма във време, когато все по-често се размиват границите между фактите и тяхната интерпретация, когато истината чезне в сблъсъка на идеологиите, а информацията – независимо вярна или не, се разпространява със скоростта на едно кликване.
При изобилие на информация и взривно развитие и възход на социалните мрежи и размиване на стандартите, обществото ни все повече се нуждае от еталон за професионализъм и устойчива котва за истината, каквито са призвани да бъдат обществените медии, отбеляза президентът Радев. Той допълни, че приоритет на всяко държавно управление трябва да е гарантирането на свободата на словото чрез плурализъм, чрез ясни регулаторни механизми, прозрачност на медийна собственост и рекламна дейност, и най-вече – чрез постигане на финансова независимост на обществените медии от властта.
Бъдещето на България като модерна и просперираща европейска държава до голяма степен ще зависи от днешните студенти и бъдещи журналисти, обърна се президентът към младите хора в Аулата на Софийския университет. Той посочи, че пред бъдещите журналисти стои нелеката задача да укрепят достойнството на професията и да върнат доверието към нея.
"Напускайки университета, вие ще застанете на пътя на лавината от дезинформация и неточна информация и ще трябва да избирате между бързината и точността, между образа и съдържанието, между лъжата и истината", заяви Румен Радев и призова младите хора да не забравят, че свободата на словото започва с личната свобода, достойнство и съвест на журналиста.