Решението на депутатите да задължат Министерския съвет да изпрати военна помощ към Украйна може да се окаже в разрез с Конституцията. Това заяви бившият конституционен съдия проф. Пламен Киров.
175 от депутатите задължиха служебния кабинет да посочи каква военна техника и военна помощ ще изпрати България към Украйна. Това обаче може да се окаже в неконституционно.
Според основния закон МС ръководи военните сили. Отново според Конституцията - военните сили защитават територията и независимостта на България. Ако се дадат оръжия, това може да се окаже проблем, смята бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов.
"Нищо излишно за даване няма. Ако дадеш и това, което ползва днес Българската армия, това означава, че си извършил национално предателство", категоричен е той.Всъщност няма механизъм, който да задължи правителството да изпълни решението на депутатите.
"Няма никаква юридическа последица. Механизмът да се търси политическа отговорност от неизпълнение на едно решение на НС е търсене на политическа отговорност, тоест вот на недоверие. Парламентът не може да гласува вот на недоверие на служебното правителство, защото то не е излъчено по парламентарен път", разясни проф. Киров.
"
"В крайна сметка те не разбират какво гласуват, така че и този път се е получило същото", отбеляза проф. Киров.
Киев вече е посочил списък с 30 оръжия, от които се нуждае, включително и системите С-300, които охраняват небето над София и АЕЦ "Козлодуй". Засега обаче е невъзможно те да бъдат пренасочени към Украйна.
Вижте повече в репортажа на Иван Кънчев и Димитър Върбанов.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR