Според прочутия финансист и филантроп е необходимо да се предприемат три спешни мерки, за да се избегне подобен сценарий.
Първо, пише Сорос, правителствата от еврозоната трябва да се споразумеят по принцип за създаването на единна хазна.
Второ, големите банки трябва да приемат надзора на Европейската централна банка в замяна на временни гаранции и рекапитализация.
И трето, ЕЦБ трябва да позволи на страни като Испания и Италия временно да рефинансират дълга си на много ниска цена.
Според Сорос тези три мерки ще успокоят пазарите и ще оставят достатъчно време на обединена Европа да си изработи нова стратегия за растеж - без който, както подчертава финансистът, решаването на проблема с дълга е невъзможно.
НАЙ-НЕПОСРЕДСТВЕНАТА ЗАДАЧА, пише Сорос, е да се изградят буфери срещу плъзването на заразата от съвсем възможния гръцки дефолт. Най-уязвими в това отношение са банките и държавните облигации на страни като Италия и Испания.
Такъв буфер може да бъде използването на EFSF (Европейския фонд за финансова стабилизация) за рекапитализиране на банките. В замяна те ще се съгласят да бъдат надзиравани и насочвани от Европейската централна банка. Рекапитализирането на банките ще премахме подтика да се намалява заемният капитал, или т.нар. deleverage - нещо, което според Джордж Сорос е сред основните причини за кризата.
След това ЕЦБ ще окуражи правителствата на застрашените страни като Италия да емитират ценни книжа с много ниски лихви и ще подтикне банките да ги изкупуват. По този начин държавите ще могат да се рефинансират при 1 процент годишно по време на кризисния период. В същото време закъсалите страни ще се намират под строг контрол, защото в мига, в който нарушат определените лимити, тази подкрепа ще бъде оттеглена.
СОРОС Е КАТЕГОРИЧЕН, че налагането на неговите три мерки ще позволи на Гърция да обяви дефолт, без това да предизвика глобално сътресение. Ако Гърция спази ангажиментите си, EFSF може да гарантира едно “доброволно” преструктуриране при, да речем, 50 цента за евро.
“Вярвам, че тези стъпки ще сложат край на най-опасната фаза от кризата на еврото, като запушат двата й основни източника и уверят пазарите, че вече има дългосрочно решение”, пише Джордж Сорос.
Статията в The Financial Times: http://blogs.ft.com/the-a-list/2011/09/29/how-to-stop-a-second-great-depression/#ixzz1ZNcMwXLS