ЕК отпуска 1,6 млрд.евро на България за инвестиции за подобряване на инфраструктурата

Предвидените инвестиции ще насърчат използването на екологосъобразни видове транспорт и алтернативни горива

03.10.2022 | 15:47 Редактор:
ЕК отпуска 1,6 млрд.евро на България за инвестиции за подобряване на инфраструктурата
ЕК отпуска 1,6 млрд.евро на България за инвестиции за подобряване на инфраструктурата

Европейската комисия одобри първата голяма инфраструктурна програма за България за периода 2021-2027 г. - Програмата "Транспортна свързаност".

ЕС отпуска 1,61 милиарда евро, една от най-големите суми за българските програми за сближаване през този програмен период. Предвидените инвестиции ще насърчат използването на екологосъобразни видове транспорт и алтернативни горива, ще подобрят качеството на пътната, железопътната и морската инфраструктура и ще допринесат за намаляване на вредното въздействие на транспорта върху околната среда. Една от основните задачи, определени в програмата, е навременното завършване на TEN-T мрежата и цифровата трансформация, съобщиха от Европейската комисия. 

Сред другите приоритети са:

- Привличане на пътници и товари към железопътния транспорт чрез подобряване на качеството на железопътната инфраструктура;

- Премахване на наличните "тесни места" по пътната инфраструктура;

- Разработване на интелигентни транспортни системи и прилагане на новаторски решения за стабилна, интелигентна, сигурна и интермодална TEN-T мрежа в съответствие с целите на националната транспортна политика и препоръките на европейския семестър.

Най-важните планирани инвестиции са:

- Изграждане и модернизация на железопътни участъци по коридора Ориент/Източно Средиземноморие, включително железопътна връзка между Република България и Република Северна Македония, както и модернизация на железопътната линия София-Перник-Радомир;

- Изграждане на пътен участък по протежение на коридора Ориент/Източно Средиземноморие и подобряване на свързаността между Рейнско-Дунавския коридор и Ориент/Източно-Средиземноморския коридор в посока Север-Юг, включително изграждането на магистрала Русе - Велико Търново;

- Изграждане на инфраструктура за алтернативни горива по основните направления на националната пътна мрежа;

- Развитие и разширяване на вътрешно водни пътища и морските пристанища за обществен транспорт за извършване на мултимодални операции, модернизиране и развитие на терминали и пристанищни съоръжения за комбиниран транспорт.

Проектите, съфинансирани от ЕС по Програмата "Транспортна свързаност", ще допринесат и за постигането на целите на Стратегията на ЕС за региона на река Дунав. 

Карта на пътните и железопътните проекти, финансирани по ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014 - 2020 г. и планирани за изпълнение през 2021 - 2027 г. може да видите на следната страница.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК