fallback

Ученици ще провеждат онлайн консултации с лекар при оплаквания

Пилотният проект стартира с София на 15 септември

13.09.2022 | 16:23 Автор: Петя Кръстева

За дистанционни изследвания има един куфар с апаратура, която е мобилна и с мобилните групи, които създадохме, мислим да ги трансформираме и да се осъществяват профилактични прегледи в отдалечените и труднодостъпни населени места. Това заяви пред журналисти министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев по повод представянето на пилотния проект за въвеждане на телемедицина, реализиран в 55 СУ "Петко Каравелов" в София.

Той  обясни, че във въпросния куфар има апаратура, която позволява да се проведат още ехографски преглед, да се изследват кръвни биохимични показатели, както и да се направи електрокардиограма. 

"Това е пилотен проект за три месеца, с министъра на образованието решихме да го направим в четири училища, чисто пилотно, за да тестваме как работи системата", каза здравният министър.

По думите му едно дете с оплаквания отива при учителя или медицинската сестра и съответно се прави връзка с болницата, с която е свързана системата.

"В случая в София ще бъдат свързани болница "Света Анна" и "Пирогов", където има денонощно дежурен персонал", уточни Меджидиев. Той допълни, че на дежурния лекар се представят оплакванията на детето и съответно той се насочва дали оплакванията са за невролог, хирург, УНГ, офталмолог и т.н.

"Ако е нужно той вика съответния специалист, преценява състоянието и прави оценката дали трябва да бъде изпратен екип веднага, или дава съвет на учителите или на съответния медицински персонал", обясни министърът на здравеопазването.

Проектът е пробен и е в рамките на три месеца, като стартира на 15 септември 2022 г.

Министър Меджидиев добави, че лекарят има възможност и веднага да изпрати екип, който да транспортира дете, ако това е необходимо. По думите му този проект е подходящ дори и ако малкият пациент има обикновена температура, коремна болка или хранително разстройство, пише БГНЕС.

На въпроса колко струва самата апаратура, Меджидиев отговори, че е по-евтина от един ехограф, но не назова конкретна сума.

Министърът на образованието проф. Сашо Пенов заяви, че оттук нататък ще бъдат изследвани всички аспекти на нормативната уредба, която урежда този нов начин на комуникация между ученици, учители и здравни специалисти в детските градини и училищата, за да може да бъде адаптирана и да стане един продукт, който да се използва от цялата училищна среда.

По отношение на онези 2% от българските училища, които не са готови да посрещнат зимата просветният министър каза: "Имаме анализ на това колко училища и детски градини с какъв вид гориво се отопляват. Това превантивно го направихме още през август. Оттук нататък ще се правят разчети в рамките на Закона за предучилищното и училищното образование и Наредбата за финансиране на институциите".

Той подчерта, че след направените разчети на всяко от училищата ще се направят и разчети за това как може да се осигури присъствено обучение.

"Цялата изпълнителна власт е ангажирана, за да осигури нормалното отопление в обществения сектор. Смятам, че ще се намерят решения в съответствие със законодателството, така че да не се стигне дотам да се прекъсва учебният процес", каза още Сашо Пенов.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR

Харесайте страницата ни във  Facebook ТУК

fallback
Още от България
fallback