fallback

Повече от половината лекари у нас са били подложени на насилие

До месец юли производства за телесни повреди на медици са образувани срещу 8 лица, осъдени са 5

09.09.2022 | 10:09 Автор: Петя Кръстева

55% от лекарите у нас са били жертва на агресия, а всеки втори медик е бил жертва на вербална агресия по време на работа. За сравнение всички останали професии са се сблъсквали с агресията в много по-малки мащаби - 17%. Това заяви председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров по време на 11-ия Конгрес на Югоизточно-Европейския Медицински Форум, цитирайки проучване на агенция "Тренд". 

За упражнена физическа агресия срещу тях споделят 7 на сто от лекарите. При останалите професии този процент е два пъти по-малък – 3%, съобщиха от БЛС.

Председателят на БЛС изнесе данни от проучване на Съсловната организация, според което 53% от лекарите в Италия са били жертва на насилие. Оказва се, че ситуацията в близката до нас Турция обаче е много по-сериозна, там почти 90% от заетите в здравния сектор са били жертва на насилие поне един път през кариерата си.  

Д-р Маджаров коментира, че агресивното поведение се генерира основно от: загриженост за здравословното състояние, дългото чакане, усещането за лошо качество на получените грижи и произтичащото от това неудовлетворение от отношението на медицинския персонал 

"Физическата и вербалната агресия срещу заетите в здравния сектор не само че поставя в риск живота и здравето на медиците,  има отрицателно въздействие върху психологическото и физическото им благосъстояние, но и сериозно засяга и мотивацията им за работа. В резултат на това насилието неминуемо компрометира качеството на грижите и излага на риск предоставянето на здравна помощ на пациентите", категоричен бе д-р Маджаров.  

Според председателя на БЛС преодоляването на проблема с насилието над лекари минава през подготовка на медиците за поведение при рискова ситуации, повишаване на авторитета на съсловието сред обществото и определяне на Национален ден за образование и превенция срещу насилието над здравни и социално-здравни специалисти. 

Не на последно място следва да се въведат и справедливи и бързи наказания за нарушителите, а правната рамка да бъде  постоянно усъвършенствана.

По данни на Прокуратурата през 2017 г., регистрираните случаи на агресия у нас са близо 40, а през 2018 г. намаляват на 26. В следващите 2-3 години регистрираните нападения са наполовина.  

Положителната тенденция бележи обрат през тази година (2022 г.). По данни на Прокуратурата до месец юли производства за нанесени телесни повреди на медицински специалисти са образувани срещу 8 лица, а осъдените са 5.  

Като в посочената статистика не влиза един от последните фрапиращи, случай от това лято, когато мъж и жена нападнаха и душиха младата лекарка Айлин Ахмед в Центъра за спешна помощ в Шумен. След намесата на БЛС и благодарение на бързата реакция на Прокуратурата нападателите получиха максималната присъда, която предвижда законодателството. Майката е осъдена на 1 година лишаване от свобода с тригодишен изпитателен срок, а бащата - на 6 месеца също с тригодишен срок на изпитание.  

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR

Харесайте страницата ни във  Facebook ТУК

fallback
Още от България
fallback