500 самотни и болни възрастни хора от отдалечени и труднодостъпни населени места в Северозападна България получават почасови домашни грижи и постоянно дигитално наблюдение на здравословното им състояние.
Иновативната услуга за тази уязвима група от населението се предоставя от БЧК по проект на стойност над 3 милиона евро.
"Има много самотни, такива като нас. Ако не са тези от Червения кръст, умираме!", казват възрастните хора.
"Понякога е нужен един разговор с тях. Те се чувстват доста по-добре и знаят, че има някого отсреща, който се грижи за тях", коментира Момчил Манев, който е фелдшер, работещ към БЧК.Това е линия за подкрепа. От едната страна са самотните възрастни хора, а от другата - медицинските специалисти на БЧК. Виртуалната среща се случва във Враца. Анализират се данни, които постъпват от два вида устройства в специализиран софтуер.
"Нашата работа на практика е 24 часа 7 дни в седмицата", допълва фелдшерът.
По-широко използваното устройство подава базови данни - за пулс, ниво на стрес, енергия на тялото, брой крачки.
"Екипите нанасят данни, т.нар. сесии. Ние се съобразяваме с това потребителите какви заболявания имат и какви медикаменти използват. Събираме цялата информация от показателите, които пристигат от устройствата", разказва Манев, цитиран от БНР."Това е иновативен метод, който е заимстван от Норвежкия и Швейцарския червен кръст. Той сега прохожда, в прогрес е. Там работи отлично и има ефект", обяснява фелдшерът.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК