fallback

НСИ: България е изнесла почти половината произведена ел. енергия през юни

Данните показват още намаление на доставките на природен газ с почти 22%

29.08.2022 | 12:56 Автор: Теодора Патронова

През юни България изнася почти половината произведена в страната електроенергия, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). През първия летен месец на годината в страната са произведени 4,03 тераватчаса електроенергия, което увеличение от 25% на годишна база.

На българския пазар са реализирани 2,4 тераватчаса и спрямо юни 2021 година има намаление от 3,1 на сто. Спрямо май доставките също намаляват - с около 1%.

Данните на НСИ показват още намаление на доставките на природен газ - с почти 22% до 180 млн. куб. метра. От края на април "Газпром" преустанови доставките на газ и "Булгаргаз" в момента разчита само на един дългосрочен договор - с Азербайджан. Останалите количества се покриват от краткосрочни договори за доставка на втечнен газ и от спотовите пазари.

Спрямо май доставките на природен газ в България намаляват с 10 на сто, е видно още от статистиката. Местният добив е в нищожни количества - към 2 млн. куб. метра на месец.

През юни има ръст на производството на автомобилни горива - дизелово гориво (с 36%) и безоловен бензин (с 40%). В страната  са произведени 304 хил. тона дизелово гориво и 157 хил. тона бензин. Голяма част от тези горива се реализират извън страната - доставките на безоловен бензин на вътрешния пазар достигат 58 хил. тона, а на дизела - 211 хил. тона.

Четете повече по темата в investor.bg

Как се справяте с постоянното поскъпване на стоките и услугите?

С все повече лишения и ограничаване на разходите.
68%
Предимно със заеми и кредити.
4%
Държавните мерки срещу кризата дават резултат и това облекчава положението ми.
2%
Доходът ми е достатъчно висок, за да не се налага да се ограничавам.
15%
Налага се да работя допълнително, за да ми стигат парите при тази цена на живота.
10%
Общо 1731 гласа

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК  

fallback
Още от България
fallback