fallback

Развод с "Топлофикация" е възможен: Ще почерпя, но пак имам да им давам

Дружеството в София трябва да преизчисли по-голямата част от вече издадените фактури

28.08.2022 | 14:02 Автор: Елеонора Танева

Отново хаос с изравнителните сметки. "Топлофикация София" ще трябва да преизчисли по-голямата част от вече издадените фактури заради сбъркан процент на данък добавена стойност. Това става ясно от отговор на Министерството на финансите до омбудсмана Диана Ковачева.

След като продава апартамента си Атанас Атанасов получава изравнителна сметка от "Топлофикация", че трябва да доплати 106 лева. От топлинния счетоводител обаче справката показва, че трябва да му бъдат върнати 94 лева.

"Аз дължа до 01 май по тяхна сметка, въпреки че съм си продал жилището, а според посредника - трябва да ми върнат пари. Къде е истината? Радвам се, че имам развод с "Топлофикация", трябва да почерпя", казва Атанас.

Миналата седмица омбудсманът Диана Ковачева поиска Националната агенция за приходите да провери дали топлофикациите вдигат изравнителните сметките с по-висок ДДС. До искането се стигнало след множество сигнали от граждани. 

"Начисляването на ставка от 20% на ДДС вместо намалената ставка от 9% от страна на "Топлофикация София" ЕАД по изравнителните сметки, фактурирани към 31 юли, е незаконосъобразно и значително ощетява клиентите на дружеството", заяви Ковачева.

Още същия ден от "Топлофикация София" заявиха, че не са нарушили закона за ДДС, позовавайки се на предходните и заключителни разпоредби в Закона. 

"При издаването на фактури, отнасящи се за сделки с дата на данъчното събитие преди влизане в сила на промените на закона, следва да се прилага данъчният режим към датата на възникване на данъчното събитие на доставката, т.е. 20% ДДС", пише в позицията на дружеството.

Същото е потвърдено в писмо-отговор от Министерството на финансите до "Топлофикация София" и НАП. 

Общите фактури издадени от "Топлофикация София", въпреки текущата дата на издаване, се отнасят за отчетен период май 2021 г. - април 2022 г., когато е осъществена и доставката на топлинна енергия.

В отговор служебният министър на финансите Росица Велкова обясни, че се смята датата, на която е станало данъчното събитие, на която плащането е станало дължимо. Ако то е преди 09 юли 2022 г. - данъкът е в размер на 20%, ако е след 9 юли - е 9%. А тъй като повечето изравнителни сметки са издадени след 9 юли, би трябвало да е приложима намалената ставка от 9 на сто. От финансовото министерство допълват: "Издадените фактури следва да бъдат анулирани и да бъдат издадени нови".

Бившият омбудсман Мая Манолова също поиска преизчисляване на фактурите.

"Направихме една справка с това намаляване на ДДС върху парното – с 50% е по-скъпо парното за всички топлофикации", показват изчисленията на Манолова.

Според Министерството на финансите корекцията във фактурите трябва да стане чрез кредитно известие.

Как се справяте с постоянното поскъпване на стоките и услугите?

С все повече лишения и ограничаване на разходите.
68%
Предимно със заеми и кредити.
4%
Държавните мерки срещу кризата дават резултат и това облекчава положението ми.
2%
Доходът ми е достатъчно висок, за да не се налага да се ограничавам.
15%
Налага се да работя допълнително, за да ми стигат парите при тази цена на живота.
10%
Общо 1731 гласа

Вижте повече в репортажа на Виктор Борисов. 

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България
fallback