Бизнесът получава 260 млн. лв. за софтуер и нови машини

Минималният размер на безвъзмездната помощ по програмата е 35 000 лв.

23.07.2022 | 09:34 Редактор: Петя Кръстева
Бизнесът получава 260 млн. лв. за софтуер и нови машини

Микро, малките и средни предприятия в страната вече могат да кандидатстват за безвъзмездна помощ за закупуване на апаратура и софтуер за разработване на нови поточни линии и продукти. По мярката "Технологична модернизация" в българския бизнес ще бъдат инвестирани общо 260 млн. лв. Тя е първата по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и ще се изпълнява от Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" (ГД ЕФК) към Министерството на иновациите и растежа.  

Процедурата е насочена към компании в четири от икономическите сектора на страната – C (преработваща промишленост), Е (доставяне на води, канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване), J (създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения) и M ( професионални дейности и научни изследвания). Това са предимно производствени фирми за лекарства, компютри или оптични материали, храни, напитки и облекла. Допустими са още предприятия, които се занимават със събиране и обезвреждане на отпадъци или с рециклиране на материали, филмови и телевизионни студиа, радиа, телевизии и информационни агенции, а също и компании с архитектурна, инженерна или научно-изследователска и развойна дейност. 

Задължително условие е те да са регистрирани не по-късно от 31 декември 2019 г. Трябва и да са реализирали годишни нетни приходи от продажби за последните три години в размер на над 210 000 лв. за микро, над 750 000 лв. - за малките и над 3 млн. лв. за средните предприятия, съобщават от ГД ЕФК.

Минималният размер на безвъзмездната помощ по програмата е 35 000 лв. Максималният е диференциран в зависимост от големината и нуждите на дружествата. Ако са микро, могат да заявят най-много 180 000 лв. Таванът за малките е 350 000 лв., а за средните – 700 000 лв. Със средствата могат да се купуват например машини с автоматизирано управление, роботи или системи за дигитален контрол на процесите. Съфинансирането е до 50%. 
Срокът за подаване на проектите е два месеца - до 21 септември 2022 г. включително. Това става изцяло електронно през системата ИСУН 2020, в която беше разработен нов модул за НПВУ. 

До края на годината по Плана за възстановяване и устойчивост се очаква да стартира още една процедура за подкрепа на производствените инвестиции – за изграждане на ВЕИ и съоръжения за съхранение на енергията. Бюджетът ѝ ще е 200 млн. лв. През 2023 г. по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" със 119 млн. лв. ще бъдат подпомогнати семейните компании и тези в творческите индустрии и занаятите.

Снимка: Pixabay

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК