След като руският енергиен гигант "Газпром" обяви, че може да спре доставките си на синьо гориво към Европа заради форсмажорни обстоятелства, експертите предвиждат неблагоприятни последствия за континента. Но все пак, мненията за това какъв ще бъде ефектът върху България, са разнопосочни.
"52 млрд. кубически метра не достигат. Няма откъде да вземем такива количества, заради което със сигурност ще се стигне до употребата на мазут", твърди енергийният експерт Васко Начев.
Според председателя на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев, ако останалите 60% от доставчиците на газ могат да запълнят до 100% капацитета на газохранилището, няма да има проблем пред страната. Според него има достатъчно време хранилището в Чирен да бъде запълнено. По негово мнение икономисването на газ няма да доведе до желания ефект, а употребата на мазут за работата на топлофикациите е невъзможна.
"Няма никакви алтернативи за топлофикациите, дори за въглищните. Ставаше въпрос няколко пъти за мазут, но това е някакъв абсурд. Топлофикациите нямат никакви очистващи съоръжения, тъй като не са необходими. Ако имаме недостиг на газ, той трябва да се преразпредели повече към топлофикациите", коментира той.Експертите са с разнопосочни мнения дали тази зима ще останем на студено.
"Няма недостиг на газ в Европа в момента, но количествата са такива, че да няма достатъчно за газохранилищата. Това е ясна индикация за нещо по-различно тази зима", смята Начев.
Експертите са единодушни, че цената на синьото гориво пък ще върви нагоре, докато пазарът го позволява.
Вижте повече в репортажа на Борислава Алексова.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК