Европейският съюз трябва да върне водещата си роля за регулиране на конфликта в Украйна. ЕС продължава да се задоволява с ролята на страничен наблюдател, а има способността да ръководи световните процеси. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването в Университета за национално и световно стопанство на летен научен семинар, организиран от Специализиран институт на Франкофонията по администрация и мениджмънт (СИФАМ). Тема на дискусията беше "Европейският съюз – сигурност на границите, обща отбрана и разширяване", съобщиха от пресслужбата на Президентството.
"Войната в Украйна доведе до ерозия на следвоенния световен ред. Международните институции, част от които са европейските институции, и международното право постепенно губят своята практическа ефективност и значимост и не се заместват от нови. ЕС трябва да бъде лидер в изграждането на новия световен ред, в който да върне мира като основна цел", подчерта вицепрезидентът.
Сигурността е ключова политика за европейските граждани, тя беше в основата на заключенията на Конференцията за бъдещето на Европа. Според скорошно проучване на Евробарометър 34% от европейците посочват като основно предизвикателство сигурността и отбраната.
Вицепрезидентът посочи, че политиката на ЕС за сигурност на границите все още не може да намери своите успешни решения, особено в контекста на миграционните процеси.
"Държавите членки предпочитат да издигат стени и огради, интеграцията на пристигащите в Европа е ключов въпрос", заяви Йотова и подчерта, че здравната криза доведе до затваряне и вътре в границите на Шенген. Тя постави въпроса за общата отбрана в контекста на взаимодействието ЕС – НАТО.
"Европа трябва да има своя отбранителен модел, който да не се конфронтира с Алианса, а да го надгражда. Войната в Украйна за пореден път потвърди необходимостта от европейска отбрана, динамиката на процесите отново изпреварва плановете и проектите. Трябва повече Европа, повече координация, категоричност при вземане на решения, общи действия, повече обвързаност между държавите членки, за да се справим с тежките последствия от войната във всички аспекти“, убедена е Илияна Йотова.
Според вицепрезидента "политическото решение за присъединяване на Украйна не може да води до отказ от собствените ни критерии или за сметка на ценностите. Тя оценява положително предложението на френския президент за стратегически съюз със страните от Западните Балкани.
Снимка: Президентство на Република България
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК