Постът на вицепрезидент в България е едно най-странните и безсмислени решения в конституцията. В света има само два вицепрезиденти – на САЩ, който реално е вицепремиер и в Индия, която е с население над 1 милиард души. В Европа такава позиция няма. Често пъти наличието на вицепрезидент у нас води до дискусии и дебати. Защо най-бедната страна членка на ЕС продължава да издържа пост лишен от съдържание не е ясно.
Още по-силно звучи този въпрос като се направи преглед на дейността на настоящия вицепрезидент Илияна Йотова.
Всичко започна с прословутите й думи към кабинета „Нямат 100 шанса, имат 100 дни“ (23 януари). Нямаше толерантност, нямаше коректност или най-малкото елементарна човешка благодарност, защото е избрана с гласовете и подкрепата на същото това правителство на БСП, ПП, ИТН и части от ДБ, които ги подкрепиха с Радев на изборите.
Йотова не спря да громи мнозинството за социална политика, Северна Македония, бежанци, фабрикуван износ на оръжие, обща политика, икономически мерки. За шест месеца даде два пъти повече изявления (всичките срещу кабинета), отколкото за 5 години за целия си предишен мандат (по времето на ГЕРБ).За да не сме голословни политологично, ето и само няколко избрани мнения и мисли от последователната политика на Йотова за рушене на доверието в кабинета през последните месеци: - ако решението за това да не се заплащат на „Газпром” доставки на газ от Русия е взето заради това да се вкарва друга газ чрез офшорна фирма, и това е договорено предварително, това означава, че има скандал; - че България изнася оръжие за Украйна, чрез посреднически фирми през Полша; - правителството няма нито една конкретна мярка, която да подпомага хората, които да свързват двата края, включително и пенсионерите; - мерките не са насочени да борят инфлацията, а по-скоро към това да облекчат положението и ситуацията на хората и бизнеса, но по никакъв начин не стопират инфлацията; - доколко мерките (антикризисните) ще бъдат устойчиви, доколко бизнесът може да се надява на тях, доколко може да бъде сигурен, че те ще продължат и следващите месеци; - съзря „нещо недоизказано“ в призива на Кирил Петков за свикване на КСНС по темата РСМ; - Когато дойде разочарованието, от надеждата остават пепелища; Настройва кметовете срещу правителството (основно я посрещат кметове на ГЕРБ – Ловеч, Пловдив и други). На общото събрание на сдружението от общините, която се оглавява от Даниел Панов, кмет на Велико Търново от ГЕРБ отправи критика към централната власт, която не се допитва до общините нито за бюджета, нито за бежанците.
За да стигнем два дни преди да се гласува вота недоверие да обяви, че иска правителството да оцелее. Невиждано лицемерие. Опитната Йотова може би иска да не носи отговорност за свалянето на правителството и хаосът, който ще последва. Отговорността й обаче стои както пред българското общество, така и пред избирателите на БСП, които никога нямаше да предаде. Обаче ги предаде.
Анализ на политолога Борислав Ангелов
Снимка: архив