Морска вода от варненския плаж "Рапонги” пиха заместник-министърът на икономиката с ресор „Туризъм” Бранимир Ботев, областният управител на Варна Иван Великов и кметът на града Иван Портних. По този начин те опровергаха слуховете, че водата в морската столица е замърсена, съобщи информационна агенция „Черно море”.
По думите на заместник-министър Ботев се води черна PR-кампания с цел финансова облага.
"Ако някой иска да си продава залежалите ваксини, то това трябва да бъде обект на разследване", коментира Ботев.
Подобна кампания била подета и в световни медии, като особено силно изразена е в съседна Румъния, където се твърди, че водата по българското Черноморие е заразена. Министър Ботев и директорът на РЗИ – Варна, д-р Светла Станева категорично заявиха, че водата е чиста и няма никаква опасност. При първите проби, взети от Офицерския плаж, е открито отклонение само при 2 от фоновите показатели. За да бъде обявена опасност за населението трябва да има отклонения, отчетени при 3 последователни мониторинга на морската вода, обясни Ботев.
В момента се извършва втора проба на водата от Офицерския плаж, резултатите от която ще станат ясни в началото на следващата седмица.
„Няма опасност за туристите”, категоричен бе Ботев на пресконференцията на плажа, на която присъства и представителят на концесионера на "Алея първа" Андрей Василев.
Варненският кмет Иван Портих определи информациите за зараза в морето, като "преднамерени спекулации", които целят конкретни икономически интереси.
От своя страна, областният управител Иван Великов увери, че държавата е гарант за безопасността и здравето на почиващите по Черноморието.
Възможността за зараза от хепатит „А” в морето е изключително малка и няма никакъв смисъл от имунизации, обясниха от Регионалната здравна инспекция. Действието на поставените ваксини започвало- едва след третия месец от поставянето им.
От РЗИ-Варна отчетоха и нисък процент на заболеваемостта от чревни инфекции на фона на природното бедствие, което удари Варна на 19 юни.
Няма препоръка хората да избягват нито морската, нито чешмяната вода, коментира д-р Станева от здравната служба. Отклонения от нормата има само по два показателя на Офицерския плаж, но най-вероятно още в понеделник пробите ще бъдат по-добри, увериха още от инспекцията. „Това е една съвсем нормална процедура, която правим всяка година“, добави д-р Станева.
Снимка: Агенция Черно море