Труден консенсус: Бюджетната комисия прие увеличението на пенсиите

Според експерти, автоматичното повишаване, демотивира работещите да плащат реални осигуровки

09.06.2022 | 19:00 Редактор:

Депутатите от комисията по бюджета и финанси разглеждат актуализацията на бюджета. Най-много пари са заделени в актуализацията за пенсии - над 1 млрд. 300 млн. лв. Очаква се след 1 юли средната пенсия да стане 666 лв.

Тя предвижда от 1 юли увеличение както на минималната, така и на средната пенсия. 

"Трябва да се отбележи, че съотношението разходи за пенсии спрямо БВП може да има дългосрочен многопластов негативен ефект върху публичните финанси. Да не се постигне ефект на лавината", коментира Любомир Каримански от "Има такъв народ".

"Процентът на заместване за 22 е 45,6 от централния бюджет. През 2023 прогнозата е той да намалее, защото се очакват по-високи приходи", заяви Ивайло Иванов от НОИ.

"Като процент от БВП пенсиите тази година ще бъдат 10,4% 2022, 2023 също толкова с увеличенията, средно за ЕС 12,4, пенсиите в България изостават значително като процент", разясни вицепремиерът Асен Василев.

Според експерти, автоматичното повишаване на пенсиите, демотивира работещите да плащат реални осигуровки.

"Това е сферата на услугите. На доста места не се плаща изобщо и това е проблем от много години", поясни Дора Андреева от Фискалния съвет

"Новината, че от данъци се плащат пенсии, не е новина. Колкото и да критикуваме няма как да не отчетем, че намалява делът на пенсиите на минимален размер с близо 200 хиляди", каза социалният министър Георги Гьоков.

"Аз съм далеч от мисълта, че всички фирми плащат пълни осигуровки - не ги плащат, работим по въпроса, данъчните се справят добре. 21,6% от БВП сме събрали, сега се очаква да съберем 0,5% повече, това е изсветляване на икономиката", изтъкна Асен Василев.

Част от социалните партньори и бизнеса вече изразиха мнение, че не подкрепят бюджета на държавното обществено осигуряване.

"Всъщност половината пенсии остават минимални, тоест хора с минимален принос и със среден принос ще получава еднаква пенсия. Това е мощен стимул за сивата икономика", подчерта Васил Велев.

В крайна сметка бюджетът за пенсии беше приет от ресорната комисия като актуализацията на по-високите пенсии ще струва на хазната близо 1 милиард и 400 милиона лева допълнително След като бюджетът мине през комисия ще бъде разгледан и в пленарната зала.

С диалогичност продължава обсъждането на основния бюджет. Министърът на финансите Асен Василев коментира, че се очаква инфлацията да достигне близо 12%, а заетостта да скочи с близо 2%. Дефицитът ще се запази на близо 4%. 3 млрд. лева очаква държавата допълнително от акцизи, данъци и по Плана за възстановяване и устойчивост. Ръстът на икономиката се очаква да е в размер на около 2%.

Какво ще се случи с управлението на държавата?

"Продължаваме промяната", БСП и "Демократична България" ще продължат успешно и без "Има такъв народ".
19%
В най-близко бъдеще ще има предсрочни парламентарни избори.
52%
Слави Трифонов ще размисли и "Има такъв народ" ще се върне в коалицията.
1%
Най-добрият вариант е да ни управлява служебен кабинет на президента Радев.
12%
ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" ще определят решенията на парламента.
4%
"Има такъв народ" се е договорила за бъдещо управление с ГЕРБ и ДПС.
11%
Общо 3223 гласа

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


1
0 rate up comment rate down comment 0
vasil tanev
преди 2 години
вярно е че всички се демотивират да ходят на работа чакат си пенсийте и са добре затоваа не на вдигането на песийте да видим тогава кой ще се демотивира ..Когато няа какво да се краде ..и от къде !! Сигнализирай за неуместен коментар