Управляващи, синдикати и работодатели обсъждат актуализацията на бюджета. Срещата е предшествана от провел се по-рано експертен коалиционен съвет, който приключи без разбирателство за финансовата рамка на държавата.
Според управляващите Бюджет 2022 ще е с фокус антикризисните мерки и затова в разчетите на държавата са разписани поредица от мерки:
- увеличаване на минималната пенсия на 467 лв.
- нулева ставка ДДС на хляба
- отстъпка 25 ст. за литър гориво
Синдикати и бизнес обаче не са доволни от така направените разчети на държавата. Синдикатите са категорични: с покачващата се инфлация трябва да се увеличи и минималната работна заплата.
От своя страна, основното притеснение на бизнеса е, че никъде не са разписани компенсации за високите сметки за ток. Все пак: компенсации за електроенергията за бизнеса ще има. Те обаче няма да бъдат заложени в актуализацията на бюджета, а в Закона за енергетиката.
"Няма как в бюджета да се измени Законът за енергетиката, има си отделна писта и това вече е започнало като процес", обясни финансовият министър Асен Василев.
След публикуването на проекта на държавата за актуализацията на бюджета последва изненадваща експертна коалиционна среща в Министерството на финансите. След нея също беше потвърдено, че бизнесът няма да остане ощетен.
"Искам да уверя бизнеса, че държавата стои зад тях и това, че те не са част от бюджета, не означава, че няма да има компенсации", категоричен бе депутатът от "Продължаваме промяната" Венко Сабрутев.
Между първо и второ четене на промените в основния финансов закон също се очакват изменения. От ДБ предложиха държавата да поеме 50% от цената на картата за градския транспорт.
"Държавата да поеме цената на картите за градски транспорт за цялата страна. Първоначалната идея е това да е за цялата страна. Прави се в Германия и е мярка, която работи много добре", настоя Иво Мирчев.
От ИТН отново изразиха своите резерви, насочени към пенсионно-осигурителната реформа.
"Това, което искаме да заложим в бюджета, са реформите, за които аз говорих. Пенсионноосигурителният праг трябва да бъде запазен", смята шефът на бюджетната комисия Любомир Каримански.
Разговорите вътре в коалицията продължават, а на дневен ред остават онези идеи, които могат да влязат в сила с минимални трансформации при приходната и разходната част на бюджета.
Вижте повече в репортажа на Виктор Дремсизов.
Необходимо ли ни е еврото и кой трябва да реши за приемането му?
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК