"Предложеното в актуализацията на бюджета не ни удовлетворява. Планът за реформи, които да бъдат заложени в актуализацията на бюджета, се преформатира в антикризисни мерки, т.е. няма да правим реформи, а ще има антикризисни мерки. Въпросът е каква е кризата". Това заяви пред БНР председателят на АИКБ Васил Велев.
Според него кризата се състои в огромната инфлация.
Велев беше категоричен, че основната мярка за бизнеса трябва да е компенсиране на високите цени на електроенергията.
"В актуализацията на бюджета няма заложен механизъм и средства за продължаване на Фонда за сигурност на електроенергийната система. В същото време се изсипват едни 2 млрд. лева (за антикризисните мерки на правителството - б.р.), които са нефокусирани. Те не са насочени към най-нуждаещите се, а в почти всички случаи са насочени към всички. Има още скрити 5 млрд. лева, които са като субсидия за всички, а не само за нуждаещите се, в проекта за решение на КЕВР. Там с 1 млрд. лв. се субсидира парното на всички и с още 4,2 млрд. лв. се субсидира електроенергията - отново за всички. По този начин се минира възможността икономиката у нас да работи на конкурентни цени", коментира още председателят на АИКБ.
По думите му тази субсидия накрая я плащат работещите хора в заводите и предприятията, защото "техният ток е скъп и предприятията стават неконкурентоспособни и колкото повече пари се плащат за ток, толкова по-малко пари остават за заплати и за тяхното увеличение":
Васил Велев определи като "легенда" твърдението, че "Газпром" е прекратил доставките на газ за България. Според него България продължава да потребява руски газ, но чрез посредници, "вместо директно - на по-добра цена".
Необходимо ли ни е еврото и кой трябва да реши за приемането му?
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК