Високата инфлация и непрекъснатото повишаване на цените са пречките пред въвеждането на еврото в България. Какви са критериите, които страната ни трябва да изпълни и кога ще приемем общата валута?
Днес министърът на финансите Асен Василев заяви, че 1 януари 2024 година е възможна дата, въпреки че България все още не изпълнява изискванията за присъединяване към еврозоната.
От тези четири критерия страната ни отговоря само на последните два: стабилност на валутните курсове и дългосрочни лихвени проценти. Ценовата стабилност и устойчивите публични финанси могат да се окажат проблем.
"Месечната инфлация, която е свързана с енергоизточниците, вече овладяна. Там не се вдигат цените. Инфлацията в храните е почти овладяна и това, което започваме да виждаме, са вторичните ефекти, които влизат в облекла, обувки, транспорт", посочи Василев.
Инфлацията в цяла Европа е четири пъти по-висока, от това, което искат икономистите. Но това може да се окаже добре за приемането на еврото в България.
"Не мисля, че имаме проблем с датата 01.01.2024", смята финансовият министър.
Проблем се оказват и над 100 закона, които трябва да се променят. Заради политическата криза миналото лято, сегашният парламент трябва да направи всички необходими стъпки, за да може страната ни да отговори на изискванията за влизане в еврозоната.
Вижте повече в репортажа на Иван Кънчев.
Необходимо ли ни е еврото и кой трябва да реши за приемането му?
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК