Борислав Сандов е заместник министър-председател по климатични политики и министър на околната среда и водите. Той е съпредседател на "Зелено движение" и член на председателския съвет на "Демократична България".
Защо се стигна до отлагане на промяната, въвеждаща отново двуинстанционното производство, с няколко години, а тя не влиза веднага?
Беше търсене на баланс, за да може все пак да се постигне онова, което ние искахме и което сме устоявали през годините. Именно днес националното производство да важи за всички закони, в това число и за Закона за опазване на околната среда и делата, които се водят по проекти, които са на разрешителен режим от министъра на околната среда и водите.
Наскоро бяхме наказани по отношение на качеството на атмосферния въздух...
Да, имаме осъдително решение по две от наказателните процедури в този период, но трябва да се знае, че като държава е трябвало да реагираме на много по-ранен етап. На практика аз нямах възможност да променя хода на тези дела, защото те бяха в заключителна фаза и аргументите бяха изложени.
Заговорихме за наказателни дела, които се водят и които сме загубили. Знаете ли какви са разходите, които плащаме по тях?
Те са само процесуални, но по едно от делата предстои произнасяне - това е именно делото за фините прахови частици за пет региона в България. И тъй като има установително решение от 2017 година, това дело вече е свързано със санкции. Неминуемо ще платим поне 11 млн. лева при произнасянето, защото това са минималните санкции, които биха ни били наложени за времето от 2017 г. досега и за неразрешаването на този проблем.
Вярвам, че до края на годината ще можем да имаме пилотни проекти както за плаващи фотоволтаици, така и за геотермална енергия от ново поколение. Но всичко ще зависи, разбира се, и от това колко бързо успеят да заработят различните финансови инструменти.
Цялото интервю четете в Investor.bg
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години