Българите зад граница спират да изпращат пари у нас. Изпратените суми са намалели 8 пъти, в сравнение с периода преди пандемията.
Децата на Надежда от 10 години живеят в Лондон. Въпреки кризата, синът и дъщеря ѝ успяват да ѝ пращат пари, за да им помагат.
"Тук какво отиваш в магазина, гледаш първо да погледнеш в портмонето и тогава да купиш. Тук цените са много по-големи, а парите са нищо. Там е много по-добре отколкото тук. Не се знае накъде, кое по-напред да направиш. Там отидеш спокойно пазаруваш", каза Надежда Йовчева.
За първото тримесечие на тази година получените средства в страната от емигранти са над 77 млн. лева. Сумата е много по-малка от тази за първите три месеца на 2020 г. и 2019 г. Цифрите сочат, че след началото на пандемията започва рязък спад на сумите.
"Успоредно на тази тенденция на намаляващо изпращане на пари от българи в чужбина към България се увеличава съответно потока на чужденци, които работят в България и изпращат пари извън България", заяви икономистът Румен Гълъбинов.
Традиционно най-много пари идват от българи, които работят в Германия, САЩ и Испания, а причините за намалелия поток са кризата, големият брой завърнали се в България и застаряващото население у нас, казват експертите. Влияние липсата на тези пари върху българската икономика също има.
"Малко от тези пари се спестяваха в България или в инвестиции. По-скоро те са за широко потребление и сега, когато спада техният обем, това косвено влияе в потреблението в България", посочи Гълъбинов.
Повечето излизащи пари от страната ни спрямо влизащи от чужбина е възможно да наблюдаваме в близките няколко години, прогнозира Гълъбинов.
Вижте повече в репортажа на Анелия Георгиева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК