fallback

Какви мерки могат да се вземат срещу природни бедствия?

Коментар на главен инспектор Стефан Стефанов, от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението“

24.06.2014 | 09:47 Автор: Мариета Иванова

Тепърва предстоят климатични промени, за които трябва да се подготвим и с много голяма доза отговорност да пристъпим към изпълнение на задачи, които да не довеждат до такива кризи, като наводнението в с. Бисер и това във Варна, и даването на невинни жертви. Това заяви в Сутрешния блок на Bulgaria On Air главен инспектор Стефан Стефанов, от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението“.

На въпрос на водещия Иван Нончев какви мерки могат да бъдат взети срещу предотвратяването на природни бедствия Стефанов коментира, че от няколко години в нашата страна се прилагат определени стъпки – най- вече свързани с оптимизиране на законодателството в тази област, след това с  ангажиране в пълна степен на органите на изпълнителната власт, на оперативните органи, на органите за местно самоуправление и на гражданите за изпълнение на тези мерки. На следващ етап е подготовката, тренирането и ефективната работа на тези екипи, които реагират първи на самото произшествие.

„Тази система е  наистина сложна, защото се състои от няколко етапа. Мисля, че първият етап вече го преминахме  -той е идентифициране на рисковете и създаване на една обща стратегия за България, който да ни позволи в рамките на няколко години да подредим нещата по степен на важност и постепенно, ангажирайки цялото общество, за да защитим живота и здравето на хората,“ коментира Стефанов.

Той посочи, че не става само въпрос за ресурс, а за добра организация, за ефективен контрол  за спазване на правилата и изисквания за безопасност, за подготовка и  обучение на  органите на изпълнителната власт на населението и на подрастващите за недопускане на условия за възникване на произшествие и за формиране на тяхното правилно поведение като попаднат в беда.

Вижте цялото интервю от видео файла.

 

fallback
Още от България
fallback