Журналисти от цялата страна получиха ценни съвети по оцеляване при работа във военна обстановка или в зона на конфликт. Това стана по време на двудневно обучение, организирано от Националния военен университет във Велико Търново.
За два дни журналистите бяха подложени на работа в различна степен на риск.
"Доста от журналистите се оказват неподготвени и на неправилното място при отразяване на съответното събитие. Много хора от професионалната журналистика са станали жертва на неприятелска терористична организация, използвани са за откуп и са попадали в плен", каза началникът на Центъра по професионално и продължаващо обучение в НВУ Стефан Маринов.
Тактическата екипировка е едно от най-важните неща при отразяване на военни конфликти. Тя включва каска, раница с вещи от първа необходимост, ръкавици и дори маскировъчна боя.
В първия ден от обучението журналистите попаднаха в плен, като бяха затворени в клетка с белезници и чувал на главата. Те бяха заливани с бензин, получиха и заплахи за убийство с моторна резачка.
Журналистите придобиха и практически умения за оцеляване в екстремни условия.
"Най-важното нещо, което научих бе, че животът ми, както и този на всички, е взаимнозависим. Най-важното нещо е дисциплината и това, че трябва да се изпълняват стриктно командите на висшестоящите органи", сподели операторът Николай Андреев.
Репортерите се обучиха и как да действат при химическа атака, взрив, обстрел и нападение на конвой.
След края на обучението всички получиха сертификати, а от Националния военен университет вече обмислят нов курс.
Вижте повече в репортажа на Димитър Върбанов.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК