fallback

Асоциацията на българските авиокомпании с възражение заради безвъзмездните средства за авиопревозвачите

Позицията е срещу изпратено писмо от Асоциацията на българската авиационна индустрия

19.04.2022 | 15:59 Автор: Теодора Патронова

Асоциацията на българските авиокомпании (АБА) изпратиха писмо възражение до премиера Кирил Петков, вицепремиера Асен Василев, министъра на транспорта Николай Събев и депутата Борислав Гуцанов срещу позицията на Асоциацията на българската авиационна индустрия. 

Според тях тя е некоректна и подвеждаща и не отразява мнението на основната част от авиопревозвачите.

Ето е пълния текст на писмото на АБА без редакторска намеса:

ДО Г-Н КИРИЛ ПЕТКОВ МИНИСТЪР - ПРЕДСЕДАТЕЛ   ДО Г-Н АСЕН ВАСИЛЕВ ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ПО ЕВРОФОНДОВЕТЕ И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ   ДО Г-Н НИКОЛАЙ СЪБЕВ МИНИСТЪР НА ТРАНСПОРТА И СЪОБЩЕНИЯТА   ДО БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ТРАНСПОРТ И СЪОБЩЕНИЯ В НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ   Относно: „Oтворено писмо от Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) до премиера Кирил Петков, финансовия министър Асен Василев, транспортния министър Николай Събев и председателя на транспортната комисия в Народното събрание Борислав Гуцанов“.   Уважаеми г-н Министър-председател, Уважаеми господа Министри, Уважаеми г-н Председател на Комисията по транспорт и съобщения в Народното събрание,   С изненада днес чрез медийни публикации се запознахме с изпратеното от АБАИ писмо до Вас относно решението на Министерски съвет за реда и условията за предоставяне на безвъзмездни средства на авиопревозвачите в България oдoбpeни oт Eвропейската комисия.

Ще си позволим да отбележим, че нашата Асоциация на българските авиокомпании АБА е учредена през 2002г. и нейните членове съставляват над 85 % от българския авиационен сектор. Съответно приблизително такова е и участието им във формирането на приходи в България от тази авиотранспортна дейност. Авиокомпаниите от АБА изпълняват почти изцяло чартърните програми за България.

Изнесената в писмото позиция на АБАИ е некоректна и подвеждаща и не отразява мнението на основната част от авиопревозвачите. Искането: цитираме

"От бранша настояват в текста на ПМС, с което ще се определят условията за разпределяне на безвъзмездната помощ за авиационните превозвачи в България, да бъде записано, че средствата ще се предоставят за покриване на непокрити фиксирани разходи, направени през периода от 1 март 2020 г. – 31 декември 2021 г, е изпълнено. То е залегнало в публикуваното вече ПМС 51 от 13.04.2022., с  което се определят условията за предоставяне на помощта.

Както е видно от т.3.2 на Постановлението, безвъзмездните средства се предоставят – „.....както и за покриване на непокрити фиксирани разходи, направени през периода от 1 март 2020 г. до 31 декември 2021 г., съгласно Съобщение на Комисията“ Временна рамка за мерки за държавна помощ в подкрепа на икономиката в условията на сегашното разпространение на COVID-19"

През последните месеци беше извършена сериозна по обем работа от МТС за разширяване обхвата на помощта, регламентирана в чл.109 на Закона за държавния бюджет, което позволи прилагането и на описаната  възможност. Проведена бе оперативна кореспонденция с ЕК, във връзка с представянето на необходимите документи и доказателства  за отпускане на безвъзмездна държавна помощ на българските авиокомпании за  преодоляване последиците от тежката икономическа криза, предизвикана от пандемията.

Не приемаме внушението, че „Авиопревозвачите в България“, както е изнесено в публикацията от днес, изразяват несъгласие с начина на определяне на критериите за получаване на цитираната държавна помощ. Смятаме, че това твърдение на АБАИ е в противоречие със становището на почти всички авиопревозвачи.

С това писмо отново изразяваме нашата подкрепа за адекватни и отговорни действия по бързо финализиране на процедурата. Считаме, че разпределението на средствата се извършва по утвърдени, ясни и прозрачни критерии в одобрената от ЕК рамка. Постановлението е съобразено с решението на Европейската комисия относно  правото за получаване на безвъзмездна държавна помощ.

Даваме си ясна сметка, че посочената помощ е недостатъчна, предвид още по-усложнената ситуация в момента, и че трябва да се търсят допълнителни възможности за подпомагане на сектора.

Надяваме се  кръгът на помощите да се разшири и обхване и други силно засегнати компании от сектора, които не се вместват в приетата рамка.

С уважение, Светослав Станулов Председател на АБА Йовко Йоцев Главен секретар

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България
fallback