fallback

"Галъп": Ножицата между "Продължаваме промяната" и ГЕРБ се свива, разликата е под 2%

За партията на Петков и Василев биха гласували 16,1% от имащите право на глас, за ГЕРБ-СДС - 14,4%

16.04.2022 | 17:29 Автор: Елеонора Танева

Ако изборите бяха в средата на април, отново би имало оспорвана битка между двете главни формации в България. Това показват данните от ежемесечното изследване "Политически и икономически индекс" на "Галъп интернешънъл болкан". Проучването е сред 809 пълнолетни българи, поведено е между 31 март и 8 април.

В парламента биха влезли същите седем формации, както сега. На база всички потенциални гласоподаватели, малко по-добри още изглеждат шансовете за победа на "Продължаваме Промяната", но при тенденция на продължаващо "свиване на ножицата" с ГЕРБ-СДС. 

От всички имащи право на глас от "Продължаваме Промяната" биха получили 16,1% подкрепа, срещу 17,3% от предходното проучване. При ГЕРБ подкрепата се е увеличила минимално за месец - от 14,1% на 14,4%.

На база реални очаквания за гласуване ГЕРБ-СДС вече се оказва с по-добри изгледи. Те биха получили подкрепата на 25,9% от онези, за които твърдо може да се очаква да гласуват за някоя партия или коалиция. "Продължаваме Промяната" – 23,8%.

Според проучването сред основните играчи този път щеше да бъде и "Възраждане". ДПС, БСП и "Демократична България" биха били принудени да разчитат на допълнително укрепване на твърдата си подкрепа, вместо на електорална експанзия, а формации като "Има такъв народ" и ВМРО биха получили моментно "втвърдяване" на електоратите, вероятно заради популярната тема с Република Северна Македония. 

Ситуацията прилича на онази преди изборите от есента на миналата година, казват от "Галъп интернешънъл болкан", когато ГЕРБ имаше по-твърдата подкрепа, а "Продължаваме промяната" разчиташе на мобилизация на не толкова лоялния си, но по-широк в потенциала си, електорат. Сега обаче тенденцията е по-скоро към разколебаване на този електорат и ще трябва да се следи дали създаването на партията на Петков и Василев ще послужи като мобилизиращ фактор. 

ДПС запазва традиционните си нива – 7,2% от имащите право на глас и 10,6% сред потенциалните гласуващи участници в изследването. Традиционната висока степен на вярност, макар и сред намалял електорален корпус, прави така, че БСП е на символична дистанция след ДПС сред "твърдите" привърженици – 10,3%. 

Ако сред всички, имащи право на глас, партията на Костадин Костадинов преди два месеца имаше 2,5 на сто, сега вече се ползва с подкрепа от 4,4 на сто, а вероятно има и известен „скрит“ вот. Последната формация в парламента, ако изборите бяха днес, би била "Демократична България" с 4,5% подкрепа от онези, които наистина биха гласували.

fallback
Още от България
fallback