МВФ предупреди за риск от световно разпространение на еврокризата

В годишния си доклад МВФ формулира най-директната си оценка за жизнеспособността на 12-годишното евро.

20.07.2011 | 10:37 Редактор: Мариета Иванова
МВФ предупреди за риск от световно разпространение на еврокризата
МВФ предупреди за риск от световно разпространение на еврокризата

Европейските държави имат нужда от по- задълбочена интеграция, за да устоят на дълговата криза, която заплашва еврозоната. Острото предупреждение за икономиката в региона е на Международния валутен фонд, цитирано от The Wall Street Journal.
В годишната си оценка за еврозоната, разпространена на 19 юли, МВФ подчертава, че последните дългови неволи в Гърция и други европейски държави, „хвърлят сянка“ над бъдещето на еврозоната, докато европейските лидери се опитват да формулират разумно решение.
Докладът представя най-директната оценка на световната финансова институция за жизнеспособността на 12-годишното евро.
„Независимо от големите усилия за затягане на управлението и взаимодействието, реакцията на властите в определени държави и икономисти е насочена към съкращаване, с което има опасност часовникът на икономическата и финансова интеграция да бъде върнат назад,“ става ясно от доклада на МВФ, цитиран от WSJ.
От Фонда предупреждават, че е налице риск кризата да се разпространи в целия регион и дори в останалия свят. Общо 17 – те държави от еврозоната държат валутните активи на една пета от световната икономика и разпределят най- големия дял на световната търговия. При пазари вече поставени на ръба, задълбочаването на кризата крие риск от „големи световни последици.“
Докладът призовава за серия от стъпки, чрез които ефективно да се намали националния суверенитет. Те, от друга страна, биха срещнали съпротивата на някои европейски нации. Експертите на световната финансова институция препоръчват централните органи на еврозоната да упражняват по- строг контрол над бюджетите и дълга на държавите- членки, които излизат извън съществуващите споразумения на еврозоната.
„Наистина се нуждаем от по- строго икономическо управление на еврозоната, за да бъде възстановено доверието в европейския проект -  коментира Люк Евърет, ръководещ европейското подразделението на МВФ. – Ключовият урок е, че не е възможно да има монетарен съюз без изцяло интегрирана финансова система и подходящи институции, които да се работят с нея.“
Според експертите на МВФ спасителните инструменти на Европа трябва да бъдат „по-гъвкави“, за да предоставят възможност за рекапитализация на банките и за изкупуване на държавни облигации на вторичния пазар. Непосредствено преди европейската среща тази седмица световната финансова институция призовава за бързо туширане на несигурността около включването в частния сектор в спасяването на Гърция, припомня още The Wall Street Journal.