Петнадесет неправителствени организации поискаха да се премахнат пластмасовите бутилки с вода от парламента.
Екосдруженията изпратиха писмо до председателя на Народното събрание и до ресорната парламентарна комисия. В него те посочват, че така законодателният орган ще допринесе за ограничаване на замърсяването с пластмаса за еднократна употреба.
Замърсяването с пластмаса за еднократна употреба е наболял проблем, който сериозно се задълбочава, посочват в писмото НПО-тата и цитират изследване на БАН, което доказва, че всеки ден само в Черно море се вливат по 3 тона пластмасови отпадъци.
Парламентът може да даде пример на обществото, посочва Елеонора Йосифова от сдружение "За земята" пред БНР и по този начин ще допринесе за ограничаване на замърсяването с пластмаса за еднократна употреба.
"Решихме, че е време в НС да почнат да дават добър пример на хората. Виждаме ги редовно как цялото НС е пълно с пластмасови бутилки и решихме, че трябва да инициираме нещо, защото вярваме, че в НС хората трябва да дават добрия пример и хората да свикват с мисълта, че има значение каква бутилка избират и че има алтернативи", обясни Йосифова.
На европейско ниво се предвиждат различни мерки за справяне с проблема, като Директивата за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда, която е приета в България. Институциите обаче трябва да бъдат по-активни в тази посока.
"Да почнат малко повече да се замислят институциите за това какъв пример дават и не само количеството пластмаса, ами дори и парите, които се харчат за тези неща са излишно много. Има много лесни за въвеждане и евтини възможности за преодоляване на тоя проблем", призова Йосифова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК