Укрепването на източния фланг на НАТО обсъдиха министър-председателят Кирил Петков и министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин. Освен разговорите за сътрудничество във военната сфера, са били обсъдени и други теми като логистика и борба с корупцията.
Съединените щати ще изпратят у нас войници и бойна техника.
"За мен е важно да съм тук лично в този момент от критическо значение, за да осъдим безразсъдната и безмилостна агресия срещу мирна съседна държава и да подчертаем нашата подкрепа към украинския народ", заяви Лойд Остин.
"Бидейки толкова близо до конфликта, в този момент военна помощ към Украйна няма да бъде възможна и този тип помощ би следвало да се случва само ако мине през българския парламент. В този момент говорим само за хуманитарна помощ", посочи Кирил Петков.
Секретарят по отбраната на Съединените щати от своя страна отбеляза и ролята, която България е поела в приемането на бежанци от Украйна.
"Много е важно да разполагаме с правилните способности, за да можем да защитаваме България и да допринесем за цялостните усилия в НАТО. Много е важно да има оперативна съвместимост да работим заедно", допълни Остин.
Докато в Министерския съвет се обсъждаше военното сътрудничество между България и САЩ, от партия "Възраждане" организираха протест с настояване за излизане от НАТО и оставката на кабинета "Петков".А преди да дойде в България, Лойд Остин посети Словакия. След визитата му там стана ясно, че страната ще даде на Украйна зенитно-ракетни системи С-300.
Секретарят по отбраната излетя от София малко след 12 часа на обяд. В този час в центъра на София се провежда протест в защита на НАТО и Украйна.
Вижте повече в репортажа на Виктор Борисов.
Трябва ли България да изпрати въоръжение на Украйна?
Снимка: МС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години
преди 2 години
преди 2 години