Създаден е нов модел за предоставяне на подслон и закрила на бежанците от Украйна. Това заявиха от правителството. Още от понеделник трябва да заработи системата, в която на българските гранични пунктове бежанците ще попълват документите, с които да стартира процедурата за получаване на статут.
Сара Керди бяга от жестокостта на война и намира убежище в София. Апартаментът, който дели с майка си, е в квартал "Кръстова вада".
"Нашият домакин Иван е много отзивчив - имаме храна, вода, дори печка, с която да се топлим", сподели Сара Керди.
Тя не успява да получи заплатата си от Украйна и сега няма почти никакви пари.
"Не знам колко ще струва на хората, които ме подслониха, това да остана да живея при тях. Чух, че правителството ви отпуска пари, но не знам дали мога да се възползвам от тях", допълни тя.
Случаят на Сара и майка ѝ не е изключение. Парите от държавата обаче не могат да стигнат нито до тях, нито до домакинът им Иван, защото са определени само за хотелиерите и жилищата, регистрирани като места за настаняване.
"Няма как държавата да проследи дали тези домове, които се предоставят, са абсолютно безопасни. Много трудно е да заявим, че бихме подпомогнали усилията на всеки, който би отворил дома си", заяви вицепремиерът Калина Константинова.
Досега българската граница са преминали близо 70 000 украинци. Половина от тях са намерили убежище у нас. За да се случва по-лесно получаването на статут на бежанец, а не на турист, българските власти разработват план. Процедурата ще стартира още на граничните пунктове.
"Незабавно, още там, издаване на документи на всички, които поискат временна закрила, от пункта хората трябва да напуснат със статут", поясни председателят на кризисния щаб полк. Валери Рачев.
Вижте повече в репортажа на Иван Кънчев.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК