"България може да помогне на Молдова в бежанската криза", заяви министърът на външните работи Теодора Генчовска по време на общ брифинг с молдовския си колега Николае Попеску в Кишинев.
Тя добави, че страната изпитва най-голямото натоварване от войната в Украйна.
Министър Генчовска подчерта, че тази криза ще продължи и отправи предложение България, Румъния и Молдова да направят съвместни пунктове на молдовско-румънската граница. Целта на екипите там е да улесняват насочването на потоците от бежанци към Румъния и България.
След срещата стана ясно, че министърът на външните работи на Молдова е поставил въпроса за необходимостта от допълнителни автобуси, които да осигурят придвижването на бягащите от войната в посока България.
Предложението ще бъде обсъдено в Министерския съвет, увери министър Генчовска.
Тя още веднъж заяви подкрепата на България за европейската перспектива на Украйна, както и за желанието на Молдова и Грузия за присъединяване към европейските структури.
По отношение на въоръжената агресия на Русия срещу Украйна, България отново потвърждава своята непоколебима подкрепа за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на страната в рамките на нейните международно признати граници, включително в нейните териториални води, отбеляза Генчовска.
Министърът на външните работи днес е на посещение в Молдова, заедно със заместник-министър Велислава Петрова. Те ще посетят град Тараклия на 200 км южно от Кишинев, където има българска общност. На връщане българските граждани, пожелали да напуснат Молдова, ще бъдат евакуирани с правителствения самолет. Около 80 ще бъдат българите, които ще бъдат евакуирани от Кишинев. 33-ма българи вече са изведени от Молдова, съобщиха от МВнР.
Молдова прие над 236 000 бежанци от началото на войната, като 160 000 са напуснали страната.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК