Националният празник 3 март раздели обществото. Според някои хора не трябва да празнуваме по време на война, а според други - датата изобщо не трябва да е национален празник.
От повече от 140 години България чества националния си празник на датата, когато е подписан предварителният Санстефански мирен договор. В последните години все по-често се чуват мнения, че не това е датата, на която трябва да празнуваме.Войната, която се води в момента в Украйна, не трябва да влияе върху националния ни празник и неговото честване, смята бившият военен министър Красимир Каракачанов.
"Това са историческите факти. Дали на някого му харесва сега или не, това е историята, не може да бъде променена. Няма защо да се отказваме от 3 март като национален празник, само защото в момента руският държавен глава Путин води война срещу друга близка до сърцето ни държава като Украйна", заяви той.Според Бабикян има много други значими дати, които са плод на български усилия.
"Изпитвам много сериозно уважение към 24 май, защото няма нищо по-голямо и значимо, което променя културните пластове и в Европа, в някои азиатски територии, от факта, че сме дали писменост. Силата на една страна е това да даде, а не да вземе или да попие кръв в земята", убеден е той.
А историята показва, че български принос в Освобождението на България има, посочва Каракачанов."Българите, че имат своя принос, е известно от историята. Победоносният изход от Руско-турската война се определя най-вече от факта, че именно българските опълченци на Шипка не допуснаха турците да направят пробив, да пробият от Южна България и да помогнат на обсадения Осман паша в Плевен", обясни той.
Обществото остава раздвоено за 3 март като дата за националния празник. И докато според едни трябва да се води обществено обсъждане, но под емоциите от войната, то според други трябва да се чете българската история.
Вижте повече в репортажа
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години