Недостиг на лични лекари. Според проучване на Българския лекарски съюз само за последната година над 400 души са преустановили практика по различни причини. А средната възраст на общопрактикуващите лекари е 58 години. Най-възрастният е на 91 години.
Доктор Мирослав Спасов започва своята практика през 2000 година. Сега той има над 3 000 души в своята пациентска листа.
"От 1 юни изведнъж ни казаха че лекарите които работим в поликлиниките трябва да станем общоопрактикуващи лекари. Никой не ни е питал. Започнахме специализации и така започнахме тази работа. Професията е изключително отговорна, изключително натоварена, много динамична и особено през последните две години изключително оплювана", коментира той.
Именно този срив на доверие между пациентите и лекарите е една от причините много от медиците да преустановят дейност, казва д-р Спасов.
Голяма тежест е и разбирането, че те трябва да са на 24-часово разположение, споделят медици. През последните години личните лекари в България намаляват драстично. Всеки един от тях има средно по 1200 пациенти, в София – по 1700. Натоварването и напрежението в работата отказва младите да продължат да се развиват в тази професия.
Очакванията на специалистите са този проблем да се задълбочи.
"Аз лично прогнозирам след година, две-три още по-тежък колапс в системата, защото ако миналата година са били 400, за тази година не знам колко ще са хората, които ще решат, че под това непосилно напрежение и толкова много административна тежест не могат да работят", коментира д-р Гергана Николова.
В страната работят около 4200 общопрактикуващи лекари. На места в страната дори няма такива. Това принуждава някои лични лекари да обслужват по 20-30 села. Медиците са категорични - трябва да се мисли в посока на реформа на здравната система у нас.
Вижте повече в репортажа на Даяна Георгиева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК