Рекордни депутатски заплати – някои ще получават над 8000 лв.

Премиерът ще взема 8700 лв., а президентът – над 11 хил. лв.

15.02.2022 | 18:49 Редактор:

Властта с по-високи заплати от 1 март. При депутатите месечното възнаграждение може да надхвърли 8 000 лв.

Четири месеца откакто са в парламента, новите депутати получават неочакван подарък – заплатите от първите няколко месеца от мандата се увеличават с близо 14% . 

Така от 1 март основното брутно месечно възнаграждение на народен представител минава от 5500 лв. на 5616 лв. Председателите на комисии и на парламентарни групи ще получават по 35% отгоре, или 7581 лв.

Ако има и научна степен "доктор", ще получава още 10%, а ако е доктор на науките - и 15% отгоре върху тази заплата. Във втория случай тя би станала над 8400 лв.

От 1 март премиерската заплата, която е равна на тази на председателя на Народното събрание, става минимум 8704 лв., а президентът ще се разписва срещу над 11 хиляди, като не се смятат добавките за стаж и научна степен. Министрите пък вече ще взимат 7300 лв. 

В страната съществуват редица държавни комисии, регулаторни и други органи и съдилища, в които заплатите са обвързани с тези на депутатите. Например председателят на Конституционния съд вече ще взима близо 10 000 лв., а председателят на Комисията за защита на конкуренцията - 7833 лв. По закон заплатите на БНБ пък се определят в зависимост от средните заплати на ръководителите на търговските банки в страната. През 2022 г. заплатата на управителя на БНБ ще е над 20 хил. лв., а на подуправителите - по над 17 хиляди.

През 2005 г. като независим депутат в 40-ото НС Минчо Христов получава заплата около 2000 лв. По закон възнагражденията на народните представители са три пъти колкото средната заплата в публичния сектор, която към момента е 1872 лв. Така от 1 март тази година те ще се подписват под най-малко 5616 лева.

"Безобразие спрямо мизерните пенсии на хората, мизерните заплати които получаваме. Една средна заплата е напълно достатъчна заедно с бонусите, които взимат. От комисия щяха да станат поне две средни заплати напълно достатъчни човек да се издържа", коментира Христов.

А с допълнителните пари, които получават за своята дейност в Народното събрание, някои депутатите ще получават възнаграждение от над 8 хил. лв. Въпреки редицата предложения през годините за намаляване или замразяване на депутатските заплати, в 47-ия парламент тази тема сякаш е табу. 

А българските граждани са категорични – искат резултати от работата на политиците. На заден план в парламента остана и темата за партийните субсидии. Според бившия депутат Минчо Христов те трябва да отпаднат.

Вижте повече в репортажа на Даяна Георгиева.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


4
1 rate up comment rate down comment 0
Митка
преди 2 години
Защо 3 СРЕДНИ а не 3 минимални? Сигнализирай за неуместен коментар
3
2 rate up comment rate down comment 0
кой лъжете
преди 2 години
Заплатите на хората трябва да станат процент от печалбата на компанията, в която работят, защото служителите генерират парите, а не собствениците да прибират всичко и да стават билионери, а ние да работим за трохи... Сигнализирай за неуместен коментар
2
4 rate up comment rate down comment 0
Петя
преди 2 години
Затова не намират пари, за да преизчислят пенсиите чрез осигурителен доход от предходна година.Как не ги е срам! Сигнализирай за неуместен коментар
1
8 rate up comment rate down comment 0
пак същите
преди 2 години
И тези са същите лакоми безсрамници, като предишната мафия! Когато опре до техните заплати - популизъм било. За бонусите в министерствата и агенциите - също. Субсидиите на партиите, които плаща целия народ отбраняват като опълченци! Ами наберете си членска маса и си събирайте членски внос, бе г-да партийци! Ние не сме ви членове за да плащаме за вашето удоволствие! Сигнализирай за неуместен коментар