Над 500 медици напускат България годишно. В лечебните заведения не достигат 470 лекари и 26 000 медицински сестри. Недостигът се усеща най-вече в малките населени места, но проблем има и в големите градове като Варна. Повечето от кадрите заминават да работят в чужбина заради по - добрите заплати и условия на работа.
Във Варна медицинските сестри са два пъти по-малко от необходимото.
"Тези тревожни факти дават отражение както за пациентите, така и върху сестрите. За пациентите това е качеството, обема на здравната грижа, а последствията за медицинските сестри са свръх претоварване, хроничен стрес", коментира членът на УС на БАСЗГ Красимира Костадинова.
Освен, че има отлив на кадри в чужбина, причина за дефицита е и липсата на стандарт по здравни грижи.
"Няма методика за планиране и прогнозиране на необходимостта от медицински сестри в страната. Професията няма призвание към труда и всеотдайността на медицинските сестри", добави Костадинова.
Втората по големина АГ болница в страната обаче търси начин да привлече млади специалисти, като предоставя практическо обучение на завършващите студенти и възможност за кариерно развитие. И ако повечето специалисти по здравни грижи избират работа в чужбина, Йорданка Стефанова вече има 33 години стаж у нас.
"Това е най-благородната професия, да поемеш живота първи в ръцете си и да виждаш благодарността в очите на родителите", заяви акушерката.
По данни на професионалната организация, в България работят около 23 000 медицински сестри, а на здравната ни система са нужни поне още 35 000.
Вижте повече в репортажа на кореспондентите ни.
710 лв. минимална работна заплата - достатъчна ли е?
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК